Dzisiaj płytki ścienne mogą mieć nie tylko różne kształty i wielkości – od drobnej mozaiki, po wielkoformatowe kafle – ale także uformowaną w różne wzory fakturę.
Gładkie płytki ceramiczne, przeznaczone na ścianę łazienki, choć nadal mają swych zwolenników, łączone są z nowoczesnymi elementami o nierównej powierzchni. Czasem przybierają przestrzenną formę jedynie na krawędziach, niekiedy wypełnione są w większości przez wzór, a niejednokrotnie cała ich powierzchnia przyjmuje oryginalną fakturę.
Modny trójwymiar
Wśród bardzo dziś popularnych płytek łazienkowych znajdziemy między innymi kafelki typu „londyńskie metro”. Przypominają te pokrywające ściany na stacjach kolejki podziemnej lub kafle pieca. Mają kształt i wielkość cegieł, są wypukłe, a brzegi ich krawędzi ścięte. Bardzo efektownie wyglądają zarówno w wersji białej, jak i czarnej. Inne wyjątkowo modne płytki fakturowe doskonale imitują naturalny surowiec jakim jest drewno. Nie tylko kolor i rysunek włókien upodabnia te prostokątne elementy do desek, ale również w dotyku można odnaleźć fakturę drewna. Podobnie wyglądają płytki ceramiczne odwzorowujące chropowaty kamień lub niezwykle dziś popularny surowy beton. Znajdziemy też okładziny ceramiczne do złudzenia przypominające perforowaną blachę lub skórę. W łazience w stylu rustykalnym sprawdzą się chętnie wybierane płytki w kształcie kwadratów, upodobniające się do ręcznie wykonywanych i malowanych marokańskich kafli lub portugalskich azulejos. Niekiedy większe formaty okładziny ceramicznej naśladują niepowtarzalną mozaikę ułożoną z wzorzystych elementów. Krawędzie takich płytek są nieregularne, czasem specjalnie ukruszone i postarzane. Naniesiony na nie kolorowy wzór nie jest zlicowany z warstwą szkliwa, dlatego sprawia wrażenie namalowanego pędzlem, grubą warstwą ludowego dekoru.
Dekoracje 3D na płytkach
Bardzo ciekawym efektem zdobień znajdującym się na płytkach są florystyczne motywy i pałacowe emblematy, które wyłaniają się z gładkich powierzchni kafla. Te specyficzne aplikacje ceramiczne tworzą eleganckie wykończenie wnętrza, a duże formaty elementów okładziny sprawiają, że eksponowane są w pomieszczeniu jak obrazy, eleganckie sztukaterie czy suto zdobione panele ścienne w stylu retro. Doskonale prezentują się w zestawieniu z wąskimi płytkami ceramicznymi, które w kompozycji łazienkowej pełnią rolę bordiury.
Ramy ścienne z wypukłych płytek
Szeroka gama dekorów ceramicznych, zwłaszcza przestrzennych, daje dziś ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o wieńczenie miejsc montażu sprzętów sanitarnych, takich jak umywalki, podwieszane sedesy czy bidety na stelażu oraz wanny. Kształtne podłużne płytki mogą pełnić też funkcję ceramicznych listew przypodłogowych. Sprawdzą się również jako sztukaterie przy suficie, jeśli całe ściany pokrywamy płytkami ceramicznymi. Doskonale nadają się jako elementy wykończeniowe wklejanych luster o dużym formacie, które bardzo chętnie umieszczane są w łazience. Stworzą idealną ramę dla tafli szkła, która będzie zlicowana z powierzchnią płytek ceramicznych na ścianie.
AHA