M jak Mrówka

Jak pomalować drewnianą huśtawkę?

Jak pomalować drewnianą huśtawkę?

Drewno idealnie komponuje się z zielenią ogrodu. Jednak z upływem czasu niszczeje i wymaga renowacji. To nic dziwnego, przecież narażone jest na niekorzystne działanie słońca, wiatru, deszczu i śniegu.

Aby drewniana huśtawka ładnie prezentowała się w naszym ogrodzie, należy ją zabezpieczyć i pokryć odpowiednim preparatem. Wybierając go, pamiętajmy, że huśtawka większą część lub nawet przez cały rok znajduje się na zewnątrz. Dlatego kupujmy preparaty, które są przystosowane do chronienia drewna od wilgoci oraz niskich temperatur. Przed rozpoczęciem prac należy zapoznać się ze wskazówkami na temat przygotowania powierzchni oraz sposobu użycia produktu zawartymi na opakowaniu (w karcie technicznej).

Jak pomalować drewnianą huśtawkę?

Impregnacja surowego drewna

Surowa drewniana huśtawka wymaga zabezpieczenia. Najlepiej impregnat rozprowadzać na nie skręconej konstrukcji, gdyż będziemy mogli dokładnie pokryć każdy element. Preparat powinien być dobrany do gatunku drewna, najlepiej wybrać taki, który wnika głęboko w strukturę drewna. Nanosimy go pędzlem lub wałkiem wyłącznie na suche drewno. W przypadku drewnianej huśtawki możemy pokryć ją odpowiednim olejem, który tak jak impregnat przeniknie w głębokie warstwy drewna. Olej pogłębia i podkreśla naturalną barwę oraz rysunek drewna.

Jak pomalować drewnianą huśtawkę? Jak pomalować drewnianą huśtawkę?

Pierwsze malowanie huśtawki

Malowanie kojarzy się najczęściej w użyciem farby. Drewnianą huśtawkę możemy pokryć emaliami akrylowymi, które sprawdzą się w przypadku drewna krajowego, jak i egzotycznego. Zabezpieczają drewno dzięki żywicom akrylowym. Emalie są wodorozcieńczalne, wydajne i szybko schną. Przed użyciem preparatu należy zagruntować podłoże i nałożyć podkład.

Drewnianą huśtawkę możemy pokryć także koloryzującym impregnatem – zabezpieczy on jednocześnie drewno i zmieni jego kolor. Gdy chcemy zachować naturalny kolor drewna, stosujemy impregnat bezbarwny. Najpopularniejsze są jednak lakierobejce, które łączą połysk z kolorem. Odpowiednio dobrane nie tworzą łuszczących się pod wpływem słońca czy deszczu powłok. Najczęściej na drewnianą huśtawkę nakładamy 2 warstwy lakierobejcy – obowiązująca przerwa między nakładaniem pierwszej warstwy a drugiej podana jest na opakowaniu producenta. 

Drewniana huśtawka po kilku latach

Drewnianą huśtawkę należy konserwować minimum raz w roku, tylko wtedy będzie ona wyglądać nienagannie. Podobnie jak w przypadku typowego malowania trzeba przygotować podłoże, usuwając warstwy starej farby, zabezpieczyć je i pomalować.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *