M jak Mrówka

Czytanie z zasadami – czytamy zdrowo i pięknie!!!

Czytanie z zasadami – czytamy zdrowo i pięknie!!!

Czekają nas długie jesienne i zimowe wieczory. Lubimy ten czas spędzać z książką lub ulubionymi czasopismami. Może warto zatem pomyśleć o przygotowaniu sobie dogodnego miejsca do czytania!

Pasjonaci i mole książkowe potrafią oddać się lekturze dosłownie wszędzie – nie przeszkadzają im w tym niewygody i hałas. Jednak pełen komfort i prawdziwą przyjemność z czytania odczujemy, zatapiając się w lekturze w warunkach sprzyjających również naszemu zdrowiu. Ideałem będzie, gdy będzie to miejsce, które podczas czytania dostarczy nam również innych przyjemnych wrażeń.

Czytanie przy stole i biurku

Pozioma płaszczyzna – blat stołu i biurka – ma tę zaletę, że można na niej rozłożyć jednocześnie kilka książek. To dobre miejsce do czytania pozycji raczej naukowych, gdy do przestudiowania mamy określony fragment książki czy też przeczytania szkolnej lektury o niewielkiej objętości. To miejsce sprzyja takim czynnościom jak zaznaczanie zakładkami poszczególnych fragmentów książki, podkreślanie wersów lub akapitów. Pamiętajmy jednak, że czytanie w pozycji siedzącej najbardziej obciąża kręgosłup. Czytając przy biurku lub stole, zajmujemy zwykle nieruchomą pozycję, dlatego warto robić częste przerwy w czytaniu. Kluczowy jest dobór krzesła lub fotela – powinien on być taki, aby ciało nie było przez cały czas nadmiernie pochylone do przodu. Siedząc podczas czytania na krześle lub fotelu, powinniśmy mieć pośladki dosunięte do oparcia, nogi oparte na podłodze, a nie zawinięte pod krzesło, głowę zawsze powinniśmy mieć w przedłużeniu kręgosłupa. Zdrowa pozycja do czytania to oparcie łokci o blat i trzymanie oburącz otwartej książki – ten sposób sprawdzi się jednak jedynie przy niedużych wolumenach. Jeśli książka ma leżeć na blacie, dobrze jest zafundować sobie podstawkę – gdy będzie leżała pod kątem w stosunku do płaszczyzny blatu, unikniemy wówczas nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem jest fotel biurowy z podnóżkiem. Gdy ustawimy fotel skośnie w stosunku do płaszczyzny stołu, możemy wówczas czytać z nogami opartymi o podnóżek, opierając się jednym łokciem o stół i trzymając rozłożoną książkę opartą o blat stołu lub brzuch. Zamiast podnóżka możemy wykorzystać w tym celu taboret lub krzesło.

Jak czytać, siedząc na sofie i w fotelu?

Czytanie na siedząco w fotelu i na sofie jest zdrowe pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiednią pozycję. Wiele też zależy od konstrukcji samego mebla. Przede wszystkim fotele i sofy, na których siedzimy podczas czytania, powinny mieć wysokie oparcie. Pośladki dosuwamy do samego końca mebla, czyli do łączenia siedziska z oparciem. Na krótki czas możemy nogi podwinąć pod siebie, ale pozycję tę często trzeba zmieniać, bo wykrzywia ona kręgosłup. W większości czasu trzymajmy nogi wyprostowane – krążenie krwi będzie swobodne, a mięśnie nóg będą się prawidłowo rozciągać. Aby nogi nie wisiały w powietrzu, podłóżmy sobie pod nie pufę lub poduszki. Jeżeli wolimy mieć nogi zgięte, wysuńmy się na brzeg mebla, tak aby nogi spoczęły na podłodze. Pod plecy trzeba położyć wtedy sztywne duże poduszki, które zapewnią podparcie całym plecom i zapobiegną w ten sposób niezdrowemu wyginaniu się kręgosłupa. W tej pozycji wygodnie można trzymać książkę mniej więcej na wysokości wzroku, tak aby nie schylać głowy.

Czytanie w pozycji leżącej

Miękkie siedzisko zapewniające pozycję leżącą lub półleżącą oraz łóżko to ulubione miejsce do czytania dla większości z nas. Ciało jest rozluźnione i zrelaksowane, odpoczywa kregosłup i nogi, głowa opiera się o poduszkę, oparcie lub zagłówek. Jednak zbyt miękka uginająca się sofa wygina nasz odcinek lędźwiowy i piersiowy kształt litery „C”, zamiast prawidłowego „S”, co może powodować dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Leżąc na sofie lub łóżku, poukładajmy poduszki lub koce tak, aby podpierały całe plecy i głowę. Głowa powinna jak zawsze być przedłużeniem kręgosłupa, nie powinniśmy jej schylać. Jeżeli ciężko jest nam trzymać książkę, tak aby nie zginać szyi, zainwestujmy w podkładkę lub stojak, na którym umieścimy książkę na wysokości wzroku. Przede wszystkim zadbaj o podparcie całych pleców, a nie tylko głowy. Przy czytaniu powinniśmy „ustawić” odpowiednio odległość książki od oczu. Najczęściej książka jest zbyt blisko. Zarówno zbyt bliskie, jak i zbyt dalekie trzymanie tekstu podczas długotrwałego czytania jest niewskazane, przemęcza wzrok. Przez pewien czas możemy również czytać leżąc lub siedząc na podłodze – na dywanie lub bezpośrednio na posadzce. Biodra i dolny odcinek kręgosłup są wtedy luźne i odciążone.

Czytanie w pięknych okolicznościach…

…niekoniecznie przyrody. Jesienią i w zimie trudno czytać na zewnątrz – w ogrodzie czy plenerze. Jednak i w domu również możemy zapewnić sobie piękne widoki. Miejsce do czytania zpalanujmy tak, aby odrywając raz na jakiś czas wzrok od książki, widzieć ładny fragment pokoju, a nie np. pustą ścianę. Piękny widok za oknem sprawi, że częściej będziemy odrywali się od czytania – dajemy odpoczynek oczom, może to nas również zmotywować do wstania od książki, rozprostowania kręgosłupa i nóg, a nawet zrobienia np. krótkiej gimnastyki. Widok na zieleń czy daleki plener znakomicie odpręża oczy – to dlatego do czytania przeznacza się np. siedziska pod oknami. Dobrze jest też stworzyć sobie odpowiedni klimat np. ustawiając w zasięgu wzroku ulubione piękne przedmioty – otoczenie o wysokich walorach estetycznych sprzyja oderwaniu się i czerpaniu prawdziwej przyjemności z lektury.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *