M jak Mrówka

Jak przechowywać rower na balkonie

Jak przechowywać rower na balkonie

Przychodzi taki czas, kiedy jazda rowerem nie jest już przyjemnością. Deszcz czy śnieg, ujemne temperatury zmuszają nas do zaprzestania tego sportu i odstawienia roweru na kilka miesięcy. Jeśli nie mamy piwnicy czy garażu, ratunkiem może być przechowywanie tego jednoślady na balkonie.

Rower najlepiej przechowywać w zamkniętym, ogrzewanym i wentylowanym pomieszczeniu. Niestety nie zawsze jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami piwnicy, garażu, a mieszkanie nie jest na tyle duże, aby rower stał w nim przez kilka miesięcy. Wybawieniem – chociaż nieidealnym – w takim przypadku jest balkon.

fot. AdobeStock

Jak ochronić rower na balkonie przed deszczem i śniegiem

Zanim odstawiamy rower na balkon, to powinniśmy go odpowiednio przygotować. Zaczynamy od jego dokładnego umycia, wysuszenia i zabezpieczenia wszystkich części. Łańcuch i kasetę warto zdjąć i namoczyć w benzynie ekstrakcyjnej. Po wytarciu do sucha łańcuch możemy posmarować specjalnym olejem. Wyregulujmy hamulce oraz przerzutki. Jeśli wyposażyliśmy nasz rower w elektroniczne akcesoria (np. lampki czy liczniki), to wyjmijmy z nich baterie – zapobiegniemy w ten sposób wylaniu się z nich kwasu i uszkodzeniu urządzenia. Tak przygotowany pojazd przykrywamy specjalnym pokrowcem na rower. Wybierajmy plandeki wyłącznie wysokiej jakości, ponieważ tylko takie ochronią rower przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, mrozu czy promieniowaniem UV. Ponadto pokrowiec powinien być wykonany z oddychającej tkaniny i na tyle duży, aby dokładnie przykrył cały rower. Pamiętajmy, aby uniknąć zniekształcenia opon, należy co jakiś czas sprawdzać panujące w nich ciśnienie powietrza – powinno być umiarkowane.

fot. fryda_com_pl

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Rower na balkonie powinniśmy także zabezpieczyć przed kradzieżą. Musimy o tym pomyśleć, nawet jeśli nie mieszkamy na parterze. Złodzieje potrafią wspiąć się po balkonach całkiem wysoko i na linach spuścić rower wspólnikom czekającym pod blokiem. Aby uniknąć straty jednośladu, warto postawić go tak, aby nie był widoczny z dołu i przypiąć np. do barierki lub innego elementu przymocowanego na stałe.

autor tekstu: Asia
zdjęcie tytułowe: Pinterest

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *