M jak Mrówka

Sztućce podane ze smakiem

Sztućce podane ze smakiem

Siadając do stołu, lubimy czuć się wyróżnieni. Czysta i estetyczna zastawa to warunek, który decyduje o tym, czy nie stracimy apetytu zanim pojawią się potrawy. Aby nabrać go jeszcze więcej, wystarczy kilka zabiegów, by nadać poczęstunkowi przy stole wytwornego charakteru. Ładnie podane sztućce to prosty sposób na indywidualne wyróżnienie każdego z gości.

Nawet z prostego posiłku można zrobić ucztę, a zwykłemu przyjęciu nadać iście królewską oprawę, i wcale nie chodzi tu o przepych oraz duże wydatki. Drobne dekoracje, niewielkie, ale pomysłowe zabiegi estetyczne sprawią, że zasiadając do stołu zarówno my będziemy czuć się przyjemnie, jak i nasi goście będą mile zaskoczeni. Podpowiadamy, jak ze smakiem i w ozdobny sposób zaprezentować oraz podać zwykłe sztućce, towarzyszy talerza.

Sztućce podane ze smakiem
fot. pixabay.com

Wstążeczki czar – sztućce przewiązane taśmą

Ten prosty zabieg wyeksponuje łyżkę, nóż i widelec, albo parę nóż i widelec na stole sugerując jednocześnie, że to komplet do użytku przez określoną osobę – tego kto rozwiąże kokardkę. Połyskujące wstążki, satynowe tasiemki czy nawet kolorowe sznureczki przyjdą nam z pomocą. Warto mieć taki dekoracyjny gadżet zawsze w kuchni bowiem w błyskawiczny i niezobowiązujący sposób wzbogaci serwowanie posiłku. W roli dekoracji mającej na celu wyróżnienie sztućców sprawdzą się także wszelkie pasmanteryjne taśmy we wzory oraz ażurowo-koronkowe, a także zdobione cekinami i brokatem.

Nóż i widelec w towarzystwie zawieszki

Niewielkie ozdoby w postaci zawieszki to również sympatyczny pomysł na dekoracyjne wyróżnienie sztućców na stole.

Sztućce podane ze smakiem
fot. pixabay.com

Stoiska z dodatkami dekoracyjnymi, a także kąciki pasmanteryjne dysponują zwykle sporym asortymentem serduszek, gwiazdek, kwiatków, ptaszków i innych sympatycznych motywów w sam raz do dekoracji stołu. Znajdziemy zarówno te wykonane z materiału – filcowe, zamszowe, z pluszu, ale także słomiane, drewniane, rattanowe, z tworzywa i stali nierdzewnej. Drobny detal może posłużyć nam na niejedno przyjęcie i stanowić ozdobę wielorazowego użytku. Dużymi krokami zbliżają się święta, warto już teraz pomyśleć, bo być może taki sposób prezentacji sztućców przy świątecznym stole przypadnie nam do gustu, niewielkie bombki np. w postaci blaszanego dzwoneczka to ładna dekoracja tematyczna w sam raz do ozdoby sztućców na świątecznym stole.

Sztućce w efektownej saszetce

Sztućce na stole zaprezentują się bardzo elegancko wsunięte w ozdobną saszetkę. Na stoiskach z zastawą kuchenną coraz częściej pojawiają się również różne akcesoria na specjalne potrzeby m.in. do wyróżnienia i ładnej prezentacji sztućców. Gotowe saszetki w formie filcowych kieszonek wygodnie i bardzo efektownie uświetnią nasz stół. Z powodzeniem przygotujemy je także sami. Kieszonkę na sztućce można wykonać bowiem z obszernej stołowej serwetki. W internecie znajdziemy wiele tutoriali, jak sprytnie i sprawnie złożyć serwetkę w saszetkę. Nietrudno będzie nam też ją wzbogacić o dodatkowy drobny akcent ozdobny np. zieloną gałązkę.

Dekoracyjne serwetki zawsze w towarzystwie sztućców

Estetycznie zastawiony stół to przede wszystkim serwetki przy każdym nakryciu. Nie może ich zabraknąć również ze względów higienicznych. Każdy bowiem podczas jedzenia niejednokrotnie potrzebuje przetrzeć usta. Dekoracyjne serwetki pozwolą również pięknie wyróżnić sztućce, bo to właśnie w komplecie z nimi powinny być podawane. Nie bójmy się wzorów i kolorów, przykujmy uwagę gości. Szczególnie jesienią i zimą, a także świąteczną porą mocne energetyczne wzory podkreślą ciepłą atmosferę i dodadzą ciepła, niezależnie od temperatury potraw na stole.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *