M jak Mrówka

Biały sufit – biała farba idealnie dobrana

Biały sufit - idealnie białe farby

Odnawiając mieszkanie, dużą wagę przykładamy do koloru ścian. Sufitem nie zaprzątamy sobie głowy, ponieważ najczęściej jest on biały. Tylko jaką farbę wybrać, aby taki właśnie był?

Biały sufit jest najbezpieczniejszym i bardzo często jedynym prawidłowym rozwiązaniem. Optycznie powiększy małe wnętrze. Ponadto biel o chłodnym odcieniu na suficie zestawiona z mocniej zaakcentowanymi ścianami sprawi, że pomieszczenie wyda nam się wyższe.

Biały sufit – jaka farba

Do malowania sufitów najczęściej stosujemy farby emulsyjne, gdyż są łatwe w użyciu. Możemy wybierać wśród białych farb akrylowych, lateksowych i winylowych. Różnią się one między sobą właściwościami użytkowymi, np. odpornością na zmywanie czy szorowanie. Pamiętajmy jednak, że sufit nie jest w tak dużych stopniu jak ściana narażony na zanieczyszczenia i uszkodzenia, dlatego też nie ma sensu kupować drogich, bardzo wytrzymałych farb. Do kuchni i łazienek (czyli pomieszczeń narażonych na wilgoć) wybierajmy specjalne farby – najczęściej są one oznaczone „Kuchnia i łazienka”.

Estetyczny biały sufit

Wybierając farbę do sufitu unikajmy preparatów z połyskiem. Po prostu będzie źle wyglądała na dużej powierzchni. Ponadto należy ją nanosić na idealnie gładką powierzchnię, a malowanie powinien przeprowadzać fachowiec, ponieważ wszelkie niedoskonałości na połyskliwym suficie będą widoczne. Dobrym wyborem jest farba matowa (lub super matowa) – jest mniej wytrzymała, ale na suficie sprawdzi się najlepiej. Głęboko matowa farba ograniczy ilość odbijanego światła i możliwość powstawania refleksów. Sprawi to, że pomalowania powierzchnia wyda się bardziej jednorodna i gładka. Warto też poszukać dobrze kryjącego preparatu (chociaż i tak najczęściej nakładamy dwie warstwy). Mocno kryjąca farba sprawdzi się w przypadku, gdy na suficie były wykonywane poprawki w tynku, poprzednia warstwa starej farby mocno pożółkła lub gdy są na nim widoczne zacieki oraz plamy. Silnie kryjąca farba również mniejszym nakładem pracy pozwoli nam uzyskać świetny efekt.

Oczywiście najlepiej kupić farbę, która nie kapie i nie cieknie – powinna mieć gęstą konsystencję. Do malowania sufitu najlepsza będzie farba o zwiększonej ilości spoiwa.

autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: Tikkurila

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *