M jak Mrówka

Białe drzwi łazienkowe

Białe drzwi łazienkowe

Często można zaobserwować w aranżacjach wnętrz, że drzwi wewnętrzne wybierane są w kontrastowym kolorze, w stosunku do barwy ścian korytarzy. A jakby wyglądały w tym samym odcieniu?

Kiedyś usłyszałam radę, że białe drzwi wewnętrzne zestawione z białymi ścianami tworzą efekt szpitalnego korytarza. Innym kojarzą się z PRL-owskim budownictwem i jednakowym wyposażeniem ówczesnych mieszkań. Może dlatego zawsze wybierałam ciemniejsze skrzydła i ramy, a może bardziej decydowała kolorystyka wnętrza lub drzwi wejściowych? W każdym razie dziś, gdy oglądam mieszkanie znajomych, gdzie białe drzwi łazienkowe zostały zainstalowane między białym ścianami, żałuję, że sama nie zdecydowałam się na śnieżną stolarkę.

Białe drzwi łazienkowe

Biel we wnętrzu

Jednolitość kolorystyczna w ciągu korytarzowym, którą zapewniają białe drzwi, ich odrzwia oraz farba ścienna, można uznać za efekt maskujący. Dla mnie jednak to obraz elegancki i emanujący sterylną czystością, jaka powinna kojarzyć się z pomieszczeniem łazienki. Biel pasuje zarówno do estetyki przedpokoju czy korytarza, jak również do elementów wyposażenia łazienki. Konweniuje z akrylem i ceramiką sprzętów sanitarnych. Ponadto odbija światło, które niezbędne jest zarówno na zazwyczaj pozbawionym okien korytarzu, jak również w samej łazience. Także ze względu na mały metraż warto wybierać białe elementy wystroju i wyposażenia. Optycznie powiększają przestrzeń, co nie jest bez znaczenia w niedużym mieszkaniu czy kawalerce.

Nowoczesne skrzydło

Moi znajomi wybrali gładkie białe drzwi łazienkowe z modnymi obecnie przeszkleniami. Są one usytuowane w poziomie. Przeszklenia wykonano z mlecznego szkła, dzięki czemu zapewnia ono intymność we wnętrzu, ale pozwala na przenikanie światła w obu kierunkach. Informuje o czyjejś obecności w łazience i doświetla przestrzeń korytarza. Świetliki dodają też drzwiom lekkości i stanowią ich znaczną ozdobę. Trzeba przyznać, że bardzo estetycznie wyglądają też ramy ościeżnicy. Białe elementy wprowadzają do wnętrza czysty i klarowny styl, z jakim mamy do czynienia w aranżacjach skandynawskich czy prowansalskich. Zyskał na nim wystrój łazienki i bezsprzecznie sam korytarz w mieszkaniu.

Białe drzwi łazienkowe

Kupno i montaż drzwi

Ważnym elementem w trakcie zakupu drzwi łazienkowych jest nie tylko świadomość, na którą stronę mają się otwierać, czyli czy mają być lewe, czy prawe, ale także jaka będzie niezbędna szerokość ich ościeżnicy. Dobiera się ją do szerokości muru. W tym przypadku konieczny był model regulowany ościeżnicy. Niestety nie w każdym markecie budowlanym udaje się nabyć od razu drzwi i ościeżnicę o wymaganych wymiarach oraz w tym samym kolorze. Często też można trafić na sytuację, w której niezbędne będzie złożenie zamówienia na dany model lub element. Znajomi dokonali zakupów w dwóch, znacznie oddalonych od siebie sklepach, tak więc trzeba być przygotowanym na to, że kompletowanie niezbędnych części może zająć więcej czasu, niż przewidywaliśmy. Nie można też zapomnieć o kupnie klamki z wkładem – klamki w komplecie z drzwiami występują bardzo rzadko.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *