Przez kilka lat płaciłam abonament za telewizję kablową, Jednak teraz syn bajek już nie ogląda, a umowa dobiegała końca, wykorzystałam więc okazję i ją wypowiedziałam. Aby móc coś czasami obejrzeć w telewizji, postanowiłam zainwestować w antenę pokojową.
Anteny pokojowe, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach. Nowoczesne modele wyglądają atrakcyjnie – nie musimy ich ukrywać na przykład za zasłoną. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga zaawansowanej instalacji, prowadzenia przewodów, a także naruszania elewacji budynku. Pamiętajmy jednak, że anteny pokojowe sprawdzą się w dużych miastach, blisko nadajników telewizyjnych (do ok. 10 km), gdyż mają słabszy zasięg niż anteny zewnętrzne. Dobry odbiór sygnału może zakłócać także roślinność oraz ukształtowanie terenu.
Antena pokojowa – jaką wybrać
Antenę pokojową podłączamy do telewizora z tunerem lub odpowiednio dopasowanego tunera (jeśli nasz telewizor jest starszego typu) oraz gniazdka zasilającego. Aby bez zakłóceń oglądać ulubiony serial czy mecz, antena pokojowa powinna:
- być bardzo czuła – czyli reagować na docierające do niej sygnały,
- spełniać odpowiednie parametry techniczne,
- mieć nowoczesny design i niewielkie wymiary – będzie przecież częścią wystroju mieszkania,
- spełniać wymagania nowoczesnych odbiorników telewizyjnych, np. LCD, LED, OLED,
- być wyposażona w filtry przeciwzakłóceniowe,
- mieć możliwość zamontowania w oknie, np. za pomocą uchwytów z przyssawkami,
- umożliwiać podłączenie kilku telewizorów jednocześnie,
- mieć oryginalnie wbudowany wzmacniacz (zapewnia lepszy odbiór sygnału wysyłanego przez nadajnik), a w zestawie powinien znajdować się zasilacz antenowy sieciowy,
- obudowa anteny musi być zbudowana z wysokiej jakości solidnego tworzywa.
autor: Asia
zdjęcia: Emos, pixabay.com