M jak Mrówka

Wnętrza w stylu Hampton

Wnętrza w stylu Hampton

Czy pamiętacie te filmy, w których tłem fabuły są domy osadzone u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego? Ich wnętrza zachwycają nas swoją lekkością i naturalnością, a jednocześnie klasą – z jednej strony elegancko dyskretne, z drugiej wcale nie takie skromne. Króluje w nich styl Hampton – dzisiaj także u nas niezwykle na czasie.

Wnętrza w stylu Hampton

Nazwa stylu Hampton określanego także jako styl Hamptons, jak wielu innych ma pochodzenie geograficzne. Hampton to bowiem jedno z miast osadzonych u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego w stanie Wirginia, przy ujściu rzeki James do zatoki Chesapeake. Wchodzi ono w skład zespołu kurortów Newport News-Hampton, określanego także jako The Hamptons położonych na Long Islands. Są one ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców aglomeracji nowojorskiej. Wnętrza w stylu Hampton łączą w sobie zamiłowanie nowojorczyków do luksusu z wakacyjnym luzem, klimatem morza, radością jaką daje kontakt z piaskiem, wodą, bezkresnym oceanem i wszystkim, co się z nimi kojarzy. Czyż takie morskie aranżacje nie są kuszące także dla nas, tym bardziej, że możemy sobie na nie pozwolić bez ogromnego wysiłku? Jak urządzić wnętrza w stylu Hampton?

Przede wszystkim natura

Styl Hampton czerpie z otoczenia – inspirują go kolory wody, piasku, nieba czy nadmorskiej roślinności zmieniające się w zależności od pory roku, dnia, a także czynników atmosferycznych, choćby natężenia światła słonecznego, siły wiatru. Barwy bez których nie obejdzie się żadna ze stylizacji to różnorodne odcienie bieli i delikatnych rozbielonych żółcieni, które grają pierwszoplanową rolę. Ale w tych stylizacjach istotne są też błękity, granaty czy szmaragdy oraz liczne odcienie szarości. Cenione są także akcenty w barwach rozgrzanego zachodzącego słońca, a więc pomarańcz czy głęboka czerwień. Dla stworzenia aranżacji w stylu Hampton równie ważne jest użycie naturalnych materiałów. Liczy się ich bezpretensjonalność, szczerość, komfort i ciepło, jaki daje obcowanie z rozbielonym drewnem, wikliną czy trawami morskimi w postaci mebli, podłóg czy elementów dekoracyjnych jest nie do zastąpienia. Oczywiście występują one w postaci najbliższej naturze, a więc drewno najlepiej olejowane z widocznymi słojami, przedmioty czy elementy wyposażenia nie muszą być też doskonałe – mogą mieć sęki czy różnokolorowe przebarwienia.

Przestrzeń – musisz ją mieć!

Styl Hampton jest bliski wymagającym nowojorczykom, dla których komfort i luksus są więcej niż pożądane. My, w większości wychowani w ciasnych mieszkaniach, wiemy, że podstawą komfortu jest przestrzeń. Dobrze wypocząć można tylko w przestronnych pełnych oddechu wnętrzach. Pomieszczenia nie mogą więc być zastawione licznymi sprzętami. Te, które są we wnętrzach powinny być duże, tak by zapewniły użytkownikom na co dzień odpowiedni komfort. Element pożądany to otwarta część dzienna z wydzieloną kuchnią, jadalnią oraz aneksem wypoczynkowym. Liczy się też strefa regeneracji – łazienka najlepiej obszerny salon kąpielowy. Warto zaplanować duże przeszklenia otwierające przestrzeń mieszkalną na otoczenie. Mile widziane są okna panoramiczne, narożne, a także portfenetry i duże drzwi balkonowe – najlepiej przesuwne, nie ograniczające kontaktu z otoczeniem. Zadbajmy o chociaż jeden duży taras, będący naturalnym miejscem wypoczynku i to nie tylko letniego. Powinien być dobrze skomunikowany zarówno z domem, jak i otoczeniem.

Wnętrza w stylu Hampton

Morze i nie tylko

Hampton to woda i piasek, a więc w dekoracji liczą się motywy morskie. Warto więc stworzyć dla nich odpowiednią bazę i użyć jako materiału posadzkowego drewnianych desek. Odpowiednia będzie nie tylko deska pokładowa, ale też bardzo dzisiaj modne szerokie dyle podłogowe. Dobrym rozwiązaniem będą jasne ściany w odcieniach śmietankowej lub kremowej bieli, delikatnych błękitów czy szarości. Łącznikiem z posadzką będą wysokie białe listwy cokołowe. We wnętrzu nie powinno zabraknąć marynistycznych dodatków – biało-niebieskich pasów, rozgwiazd, muszli nostalgicznych obrazów lub zdjęć z pejzażami morskimi. Blasku naszej aranżacji Hampton dodadzą liczne szklane oraz srebrne dodatki – trochę glamouru przypomni nam o kreatywnej duszy nowojorczyków.

autor: Ania
zdjęcia: fotolia.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *