Krzewy szczepione na pniu to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie w ogrodzie ład i lubią regularne, uporządkowane rabaty. To także doskonała propozycja dla tych, którzy ogrodu nie mają, a dysponują niewielką przestrzenią tarasową lub balkonem.
Podstawową zaletą krzewów szczepionych na pniu jest ich podwyższona forma. To, co roślina ma najefektowniejszego do zaprezentowania, np. ładne ulistnienie, dekoracyjne kwitnienie czy owocowanie, w sadzonce szczepionej na pniu można wydobyć na pierwszy plan. Zamiast ginąć wśród innych roślin w niskich piętrach rabaty ogrodowej, roślina ma szansę zaprezentować się efektownie na podwyższonym stanowisku. Tym samym krzewy szczepione na pniu nadają się świetnie do budowania kompozycji i ciekawego rozplanowania piętrowej aranżacji ogrodu.
Krzewy szczepione na pniu dzięki regularnej formie i ograniczonej możliwości rozrostu, to również doskonałe rozwiązanie do małych przestrzeni ogrodowych oraz zielonych kącików na tarasie i balkonie. Rośliny te można z powodzeniem uprawiać w donicach, co pozwala zaaranżować ładny ogród tam, gdzie nie ma możliwości posadzenie roślin do gruntu.
Co znaczy „szczepione na pniu”?
Popularny ogrodowy krzew ozdobny, który naturalnie buduje przyziemną koronę szczepi się na wyższym pniu innej rośliny tzw. podkładki, zwykle podobnego gatunku, ale bardziej odpornej, trwałej, bez walorów ozdobnych. Jej zadaniem jest pozwolić na dekoracyjny i zdrowy rozwój zaszczepionego w koronie, szlachetnego krzewu. Roślinę ozdobną zaszczepia się na dowolnej wysokości pnia, zwykle na ok. 0,5 m, ale w szkółkach ogrodniczych znajdziemy sadzonki nawet 2-metrowe. Pień rośliny podkładki nie przyrasta już na wysokość, natomiast wraz z wiekiem rośliny zwiększa swoją średnicę. Krzew ozdobny, stanowiący koronę, rozrasta się za to okazale i można go w zależności od gatunku dowolnie przycinać, a także ciekawie formować (co jest szczególnie popularne w odmianach krzewów iglastych).
Szczepienie na pniu pozwala uzyskać bardzo ozdobny wygląd rośliny, która naturalnie rozkrzewia się płasko lub płoży, a w formie sadzonki piennej przyjmuje np. parasolowaty, dekoracyjny kształt, inny niż w jej typowej uprawie.
Jakie krzewy?
Do najbardziej popularnych odmian krzewów szczepionych na pniu należą oczywiście popularne iglaki. Ich dodatkowym atutem jest możliwość dekoracyjnego formowania. Iglaste krzewy szczepione na pniu mogą przyjmować efektowne kształty kuli, stożka, walca etc. Wśród rozlicznych odmian iglaków nadających się do takiej uprawy znajdziemy większość uprawianych w typowej formie: żywotniki, świerki, jodły, cisy i modrzewie. Wiele z tych odmian kształtuje się również poprzez wycinanie dolnych pędów i wyprowadzanie pnia, wtedy roślina nie jest szczepiona na podkładce, ale ma swój pień macierzysty.
Jako krzewy szczepione na pniu doskonale odnajdują się również gatunki krzewów liściastych, szczególnie dekoracyjnie kwitnących i owocujących. Warto przyjrzeć się bogatej ofercie, w której znajdziemy również wiele krzewów niezwykle ciekawych pod względem kolorowego i dekoracyjnie przebarwiającego się ulistnienia. Wśród odmian szczepionych na pniu znajdziemy m.in. krzewuszki, ogniki, aronie, porzeczki, agrest, róże, fuksje, budleje, pięciorniki, lilaki, wierzby ozdobne, kaliny, ostrokrzewy, irgi i wiele, wiele innych.
Pielęgnacja krzewów szczepionych na pniu
Podobnie jak odmiany typowe, w swojej naturalnej formie, te szczepione na pniu wymagają odpowiedniego zasilania (nawożenia) gleby, utrzymywania wilgotności i preferowanego stanowiska. Zwykle podkładka krzewu szczepionego jest bardziej odporna i ma mniejsze wymagania niż jej ozdobna, szlachetna korona. Niemniej należy pamiętać, że rośliny szczepione na pniu są zwykle bardziej wrażliwe na mróz. Szczególnie ważne, by zabezpieczać przed zimą te sadzonki, które uprawiamy w doniczkach, chroniąc przed przemarznięciem nie tylko ich korony, ale również korzenie.
Krzewy szczepione na pniu wymagają regularnego przycinania, dbania o ich symetryczną formę. Należy też pamiętać o wycinaniu „dzikich” odrostów, które mogą czasem pojawić się na pniu podkładki.
Dominika