Trudno znaleźć aktualnie magazyn wnętrzarski czy portal poradnikowy o wystroju wnętrz bez zdjęcia z modną aranżacją, w której jako element podkreślenia nastroju i charakteru dodano detal tekstylny wykonany właśnie z wełny czesankowej.
Dodatki z wełny czesankowej stały się niezwykle modne, co zupełnie nie dziwi, gdyż piękny gruby sweterkowy splot w wersji XXL doskonale nadaje wnętrzu ciepła, przytulnej atmosfery i wnosi rodzaj ekskluzywności.
Wełna czesankowa
Rzeczywiście wełna czesankowa jest towarem ekskluzywnym. Jest to bowiem wyrób najwyższej jakości. Uzyskuje się ją z najdłuższych włókien wełny żywej (głównie owczej, rzadziej z alpaki czy wielbłąda) i po odpowiednim oczyszczeniu oraz wyczesaniu otrzymuje się wysokiej jakości przędzę czesankową. Wpływ na jej jakość ma również gatunek owiec, z jakich jest pozyskiwana. To właśnie tego rodzaju wełny używa się również do modnego w ostatnim czasie filcowania.
Dodatki z wełny czesankowej
Dekoracyjny charakter wełny czesankowej sprawia, że zagościła ona w różnych elementach wykończenia. Do najbardziej popularnych należą oczywiście koce i poszewki na poduszki, ale to również wyjątkowo ciekawy materiał na pokrowce mebli – pufy i siedziska, doskonale prezentujący się np. w sypialniach chodnik na posadzkę, wreszcie na robiące urocze wrażenie legowisko dla kota czy małego psa. Pomysłów na wzbogacenie aranżacji wnętrza detalami z wełny czesankowej może być bardzo wiele. Najciekawiej wykonane z niej tekstylia prezentują się w kolorystyce pastelowej. Grube warkocze splotu w połączeniu z kolorami pastelowymi to doskonałe rozwiązanie do niezobowiązujących wnętrz w bieli i szarościach.
Piękne detale tekstylne z tego materiału są jednak bardzo wymagające. Jest to wełna i w związku z tym nie jest odporna na wodę. Wszelkie zabrudzenia będzie nam z tego materiału usunąć niezwykle trudno. Dodatkowo wełna ma tendencje do zaczepiania, zaciągania i również mechacenia się. Musimy wziąć to pod uwagę, decydując się na bądź co bądź drogi zakup.
Stylowe dodatki własnym sumptem
Gotowe, maszynowo plecione koce z wełny czesankowej to koszt nawet ponad 1000 zł. Ale zakup samej wełny rodzimej, w dobrej cenie jest znacznie tańszy. Na typowy koc w rozmiarze 180×80 – 200×90 cm będzie nam potrzebny motek o wadze ok. 3,5-4 kg. Cena takiego motka to w zależności od gatunku wełny oraz koloru ok. 250-300 zł. Dlatego warto się zastanowić, czy nie spróbować samodzielnie wykonać tak atrakcyjnego dodatku.
Samo wykonanie nie jest bardzo trudne, szczególnie dla osób, które miały już jakieś doświadczenie z robieniem na drutach lub szydełku. Koc czy inny element dekoracji z tego rodzaju wełny można robić po prostu na własnych rękach. Odpowiednio układając pętle i przeplatając pas wełny otrzymujemy równy, regularny wzór. W internecie można znaleźć wiele przystępnych instrukcji w formie zdjęć krok po kroku lub filmów instruktażowych.
Warto podjąć wyzwanie, bo własnoręcznie wykonany tak modny dziś detal dekoracyjny będzie cieszył nas podwójnie.
Dominika