M jak Mrówka

Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem

Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem

Chociaż w wystroju wnętrz przeważają dziś trendy minimalistyczne, ascetyczne, oscylujące wokół prostych, oszczędnych rozwiązań zarówno w doborze mebli i dodatków, jak i użytej kolorystyce, to jednak nadal można spotkać bardzo wiele ciekawych pomysłów na bogate barwne aranżacje, gdzie odważnie i prowokacyjnie buduje się nastrój zestawieniem mocnych kolorów, a także intensywnych wzorów.

Kolor to energia. Mocne, ostre barwy często dodają miejscom życia, radości, budują intrygującą atmosferę. W miejscach, gdzie wokół szarość, słońca słonecznego niewiele (np. w mieszkaniach starych kamienic), gdzie dotyka nas monotonia, pokuszenie się o żywe, bogate kolorem i wzorem wnętrze może doskonale wpisać się w nasze pragnienia. Dla wszystkich, którzy szukają oryginalności i kochają zabawę kolorami prezentujemy kilka niebanalnych aranżacji.

Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem
Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem
Na tle ścian

Jeżeli nie mamy na tyle odwagi, żeby przy urządzaniu naszego mieszkania ruszyć odważnie z kolorem, możemy zagrać nim jedynie w meblach i dodatkach. Pozostawiając ściany białe, kremowe czy szare, na pewno unikniemy wrażenia przytłoczenia kolorem. Natomiast elementy wykończenia – meble, dywany, tekstylia czy dodatki – na tym tle zyskają na wyrazistości i będą ciekawie kontrastowały. Podejmując zabawę, warto jednak przyjąć już na wstępnie pewne założenia, żeby nie popaść w kolorystyczny chaos. Jeśli decydujemy się na barwy jaskrawe: fuksje, „świecące” żółcie, czerwienie, intensywne odcienie niebieskiego jak np. lazur, silne zielenie – pilnujmy, by dodatki były raczej w tym samym odcieniu. Uważajmy jednak, aby nie popaść w barwną kakofonię. Ciemnobordowe obicie kanapy, ciemnoróżowe poduszki, malinowy koc i karminowy dywan to nie najlepsze połączenie – zamiast intrygującego efektu uzyskamy kombinowany nieład. Pamiętajmy także, że określone barwy wpływają na nasz układ emocjonalny (albo pobudzająco albo kojąco).

Jedna z zasad kolorystycznych kompozycji podpowiada też, że nie warto łączyć ze sobą więcej niż trzech kolorów. Niektóre kolory także się nie lubią – zestawione mogą wyglądać nieciekawie, a nawet odrażająco. Bardzo trudnym np. zestawieniem jest kolor morski czy malachitowy z jasnym brązem. Niemniej i w tej parze można czasem znaleźć bardzo ciekawe kompozycje – np. secesyjne wzory.

Zasad łączenia kolorów możemy szukać w internecie, jest tu wiele ciekawych podpowiedzi – np. wizualizacja koła barwnego, w oparciu o które stosując zasadę łączenia kolorów przeciwległych lub przylegających do siebie możemy uzyskać bezpieczny efekt.

Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem

Wnętrza w pastelach

Bezpieczna gra w kolory to oczywiście wystrój wnętrza w barwach pastelowych. Rozbielone odcienie skomponują się ze sobą nawet w odważnych zestawieniach kolorów ciepłych i zimnych. Poszukiwania kolorystyczne w zakresie kolorów pastelowych nie wymuszą też na nas określenia typu wnętrza, pasują bowiem doskonale zarówno do tradycyjnych, nawiązujących do wiejskich romantycznych aranżacji, jak i nowoczesnych, gdzie dominuje stal, szkło czy beton.

Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem
Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem Jak w kalejdoskopie – wnętrza bogate kolorem

Wnętrza na bogato

Dla odważnych – szczególnie tych, którym bliskie są inspiracje rodem z krajów latynoskich – granic brak. Aranżacje pełne żywych, intensywnych kolorów dopełnione nietuzinkowym połączeniem wzorów i faktur mogą wzbudzić uznanie niejednego gościa. Do wystroju przestrzeni, w których jesteśmy gotowi na takie wyzwania, warto pokusić się o tapety ścienne o ciekawych, mocnych wzorach. Kolorystykę lub deseń ze ścian koniecznie należy powtórzyć w drobnych tekstyliach, poduszkach, kocach, kapach czy obrusach. Pole do zakupu dodatków jest dziś niezwykle szerokie – począwszy od doboru opraw do lamp, zasłon i firanek, dywaników, siedzisk możemy wyposażyć nasze wnętrza w barwne dodatki: doniczki, świece i świeczniki, misy, wazony oraz wszelkie inne bibeloty. Pamiętajmy o tym, co mamy pod ręką. Nawet niebanalny drobiazg może wpisać się w barwną niekonwencjonalną dekorację naszej przestrzeni mieszkalnej – w miejscach widocznych umieśćmy zatem książki z kolorowymi obwolutami, pojemniki z wielobarwnymi kredkami, elementy garderoby, np. kapelusz przewiązany wzorzystą apaszką czy patchworkową torebkę.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *