M jak Mrówka

Łączenie materiałów nawierzchniowych

łączenie materiałów nawierzchniowych

Rygorystyczna zasada kontynuowania jednego materiału na nawierzchni w ogrodzie, podjeździe i chodniku nie musi dziś obowiązywać. Coraz odważniej stosujemy okładziny z wzorem, podświetleniem i łączymy różne surowce.

łączenie materiałów nawierzchniowychNiektóre materiały nawierzchniowe wybieramy ze względu na funkcjonalność, inne pasują nam do elewacji domu, cokołu, jeszcze inne idealnie pełnią funkcję palisady przy rabatach lub zaznaczają granicę traktu. Niekiedy strona estetyczna koliduje z funkcjonalną. Osoby ceniące na przykład żwirowy podjazd, przekonują się, że drobny kruszec przed samym wejściem utrudnia poruszanie się, niszczy obcasy butów i pyli. Innym marzy się kostka granitowa, która jest dość kosztownym wydatkiem. Na większość dylematów rozwiązaniem może być połączenie różnych materiałów nawierzchniowych w jednym ogrodzie.

Podjazd także może być ozdobny

Różnorodne elementy modnej obecnie kostki brukowej wykonanej z betonu to elementy umożliwiające układanie niezwykłych wzorów na podjazdach i traktach komunikacyjnych. Kwadratowe, prostokątne, okrągłe, faliste i w kształcie rombu dają ogromne pole do popisu. Ułatwiają układanie nawet bardzo skomplikowanych linii i rysunków. Do tego dochodzą barwione kostki brukowe, które jak puzzle mozaikowe dają szansę na tworzenie ozdobnych wzorów. Oprócz różnorodności produktów betonowych możemy urozmaicić podjazd czy chodnik kostką granitową lub drewnianą. Kamienne elementy są ponadczasowe i wyjątkowo trwałe. Choć kosztowne, warto ułożyć z nich wąski pas lub przepleść z kostką betonową, co przyniesie oszczędności. Z kolei drewniany bruk stworzy przyjazny i ciepły trakt komunikacyjny, po którym będzie miło stąpać nawet boso. Aby dodać w ogrodzie estetyczną nawierzchnię utwardzoną żwirem lub otoczakami, wystarczy wypełnić nimi przestrzenie między płytami chodnikowymi lub kamiennymi, kostką brukową czy podkładami kolejowymi. To także doskonały pomysł na stworzenie opaski wokół elewacji domu – ułatwi odprowadzenie wody opadowej, ozdobi ogród i utwardzi powierzchnię gruntu. Palisady odgradzające rabaty od traktów mogą powstać z betonowych, plastikowych, kamiennych i drewnianych elementów, specjalnie wyprodukowanych do tego celu. Nie ma jednak konieczności użycia tego samego materiału na nawierzchni. Przy betonowej palisadzie w ceglanym kolorze, dobrze zaprezentuje się np. elegancki i trwały czerwony klinkier.

łączenie materiałów nawierzchniowych łączenie materiałów nawierzchniowych

Duże i małe elementy nawierzchni

Tak jak nie łatwo jest na wysokich obcasach poruszać się po żwirze na podjeździe, również drobne elementy kostki brukowej, zwłaszcza postarzanej oraz otoczaki tworzące tak zwane „kocie łby”, nie są przyjazne dla kobiet. Choć bardzo efektowne i wytrzymałe trudno po nich prowadzić choćby wózek dziecięcy. Z tego względu dobrze jest połączyć je z dużymi formatami płyt chodnikowych lub kamiennych. Powstający w ten sposób trakt będzie wygodny, bardzo elegancki i ciekawy pod względem estetycznym.

Ważne jest, by wykonanie łączonej nawierzchni było profesjonalne. Odpowiednie warstwy podkładu oraz dostateczne zagęszczenie gruntu musi iść w parze ze starannym ułożeniem i osadzeniem elementów różnych materiałów. Nawierzchnia powinna utworzyć jak najbardziej równą powierzchnię, utrzymaną na jednym poziomie.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *