Doceniamy je nie tylko latem, ale także gdy jest zimno. Okiennice zamontowane na elewacji ochronią nas przed chłodem i wiatrem jesiennych dni. Przyczynią się także do zbudowania zacisznej atmosfery w domowych pieleszach.
Okiennice od wieków, nie bez powodu, były ważnym uzupełnieniem szlacheckich dworków, wiejskich chat, a także domów w stylu pruskim czy nawiązujących do architektury Południa. Latem ograniczały dostęp promieni słonecznych i nie dopuszczały do nadmiernego przegrzania pomieszczeń w ciągu dnia. Za to nocą pozwalały na spanie przy otwartych oknach bez ryzyka inwazji owadów. Zimą chroniły przed utratą ciepła, a także osłaniały okna przed silnymi wiatrami. Stanowiły też przeszkodę dla włamywaczy, a także – co pewnie bardziej doceniają ich współcześni posiadacze – tłumiły odgłosy z zewnątrz. Okiennice, nawet gdy przesłaniają okna, pozwalają na wietrzenie wnętrza.
I choć obecnie produkowane okna przejęły wiele funkcji ochronnych okiennic, także i te zyskały nowe atuty. Wzbogacone o nowoczesne systemy termoizolacji i przeciwwłamaniowy lepiej niż kiedyś izolują akustycznie, a ich obsługę ułatwiają elektroniczne systemy otwierania i zamykania. W nowo budowanych domach, także tych letniskowych, są doskonałą alternatywą dla rolet. Nadal odgrywają też ważną rolę dekoracyjną.
Okiennice – ochrona bez prześwitów
W Polsce dominującym typem okiennic są okiennice pełne, znane także jako płycinowe. Stanowią one efektywną ochronę przed utratą ciepła i silnym wiatrem. Ich zalety docenimy jesienią i zimą, gdyż zmniejszają one straty ciepła nawet do 50%. Konstrukcją przypominają drzwi płycinowe (kasetonowe). Tworzy je rama połączona z płyciną z desek, profilowanych listewek lub kasetonów. Te o dużej powierzchni wzmacniają poprzeczki dzielące płaszczyznę okiennicy. Znane ze starych domostw okiennice rustykalne (polskie, typu „Z”) stanowią skuteczną barierę dla czynników zewnętrznych – zwłaszcza chłodu. Tworzą je ułożone pionowo deski złączone u góry i u dołu dwiema poprzeczkami. Wraz z zamocowaną między elementami poziomymi na skos deską, która wzmacnia całą konstrukcję okiennic, układają się w literę „Z”.
Urok ażurowych okiennic
Ażurowe, szczebelkowe, lamelowe – pod takimi nazwami występują okiennice o konstrukcji żaluzjowej. Ażurowa budowa dodaje lekkości samym okiennicom, a zarazem nie przytłacza elewacji. Takie okiennice budują również niepowtarzalny klimat wnętrza. Charakterystyczny prześwit pomiędzy listewkami zamocowanymi na stałe pod kątem 45° lub z możliwością ustawienia kąta od 0 do 90° sprawia, że delikatnie filtrują promienie słoneczne wpadające do wnętrza. Są też bardzo praktyczne – dzięki możliwości regulacji można manewrować dopływem światła naturalnego w zależności od potrzeb. Okiennice żaluzjowe mogą tworzyć jedną płaszczyznę lub być podzielone symetrycznie lub niesymetrycznie poprzeczką. Szczebelki nie są zamontowane do ramy, ale do specjalnych mechanizmów, które pozwalają na ich obrót. Okiennice te zmniejszają straty ciepła jedynie o 8%. Dostępne są też okiennice o konstrukcji mieszanej łączące w sobie cechy okiennic żaluzjowych i płycinowych. Zazwyczaj ich dolna płaszczyzna składa się z pełnej płyty, a górna z żaluzji. Szczebelki są ruchome, co pozwala na manewrowanie dopływem światła i swobodny przepływ powietrza przez listewki.
Nowoczesne okiennice
Na elewacjach nowoczesnych domów inspirowanych architekturą śródziemnomorską często montuje się żaluzje przesuwne. Złożone są one z prowadnic górnej i dolnej oraz przesuwnych paneli wypełnionych drobnymi, zazwyczaj poziomymi lamelkami. Prowadnica górna wygląda jak szyna jezdna, na której zamocowane są wózki jezdne. Prowadnica dolna to teownik, inaczej prowadnik, stabilizujący przesłonę. Lamelki w ramie mogą być regulowane i sterowane elektrycznie albo – co z pewnością obniży ich koszt – obsługiwane ręcznie i wypełnione nieruchomymi szczebelkami. Ten rodzaj okiennic przesuwamy po prowadnicach wzdłuż fasady domu.
Marzena