M jak Mrówka

Przegląd kotła przed zimą

Przegląd kotła przed zimą

Przygotowania do sezonu grzewczego warto rozpocząć od przeglądu instalacji odpowiedzialnych za wytwarzanie i rozprowadzanie ciepła w domu. Dzięki temu gdy nadejdą mrozy, nie zaskoczy nas nagła awaria kotła.

Przed nadejściem zimy warto zlecić również wykonanie przeglądu kotła grzewczego oraz przeprowadzenie jego konserwacji. Producenci tych urządzeń zalecają, aby czynności te były dokonywane przynajmniej raz w roku i przeprowadzane przez autoryzowanego serwisanta, który zna urządzenia danej marki.

Przegląd kotła przed zimą

Kontrola stanu technicznego kotła zapewni jego bezawaryjną pracę w czasie sezonu grzewczego. Wyregulowany kocioł zużywa też mniej paliwa (nawet o 10%), pracuje bardziej wydajnie i bezpiecznie. Regularne przeglądy wydłużają także żywotność urządzenia i często są warunkiem koniecznym, aby w razie ewentualnej awarii móc skorzystać z naprawy lub wymiany urządzenia w ramach jego gwarancji. Przegląd kotła oraz jego konserwacja polegają głównie na ocenie jego stanu technicznego, oczyszczeniu i wyregulowaniu, a w razie konieczności również wymianie poszczególnych elementów. Sprawdzane są między innymi palniki, wymienniki ciepła, filtry, zabezpieczenia i regulatory.

Niektórzy producenci kotłów oferują swoim klientom tak zwaną umowę serwisową. Decydując się na jej podpisanie przy zakupie urządzenia grzewczego, nie musimy pamiętać o konieczności dokonywania przeglądów i umawianiu się z fachowcem. Autoryzowany serwisant przejmuje wówczas opiekę nad naszym kotłem i pilnuje terminów konserwacji urządzenia, zwalniając nas z tego obowiązku.

Przed sezonem grzewczym warto zlecić również sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. W czasie tego przeglądu kontroli poddaje się również stan gazomierza, armatury, rur i kształtek oraz połączeń. Dla własnego bezpieczeństwa warto też rozważyć montaż w domu detektorów gazu czy czadu.

Beata

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *