Żeby mieć poczucie bezpieczeństwa, powinniśmy wiedzieć, kto chce dostać się do naszego domu. Domofon pomoże zatrzymać intruzów przed wejściem.
Dzięki domofonowi będziemy mogli z domu sprawdzić, kto chce wejść, i ewentualnie otworzyć furtkę. Tradycyjny domofon zbudowany jest z trzech podstawowych elementów:
- unifonu – przypominającego tradycyjny telefon stacjonarny – wiszący na ścianie lub stawiany na przykład na komodzie. Przeważnie wyposażony jest w słuchawkę, ale można kupić również modele z systemem głośnomówiącym. Niestety, wymaga on trzymania wciśniętego guzika na czas rozmowy. Unifony mają też przycisk otwierania furtki lub drzwi wejściowych, a czasem też sygnalizator otwarcia, w postaci małej diody. Dodatkowy guzik może służyć do włączania oświetlenia przy furtce. Unifon przewodowy zasilanie czerpie z sieci, a podłączany jest do zasilacza (często w bramofonie). Bezprzewodowy podłącza się do zwyczajnego gniazdka. W unifon wbudowany jest dzwonek. Niektóre modele dają możliwość wyboru jednego z kilkunastu sygnałów, prawie wszystkie mają zaś przełącznik wyboru głośności dzwonka. Unifonów można zainstalować w domu kilka, na przykład po jednym na każdej kondygnacji;
- bramofonu – czyli kasety mocowanej na murowanym lub betonowym słupku ogrodzenia. Jest ona wyposażona w głośnik, mikrofon i guzik dzwonka. Czasem, gdy obsługuje więcej lokali – w kilka guzików podporządkowanych poszczególnym numerom albo w klawiaturę;
- panelu sterowania – znajdują się w nim wszelkie układy elektroniczne zapewniające właściwe funkcjonowanie systemu, w tym transformator, konieczny w systemach sieciowych, aby obniżać napięcie z 230 na 12 V. Panel podłącza się do wewnętrznej instalacji elektrycznej.
Oprócz tego potrzebny będzie kabel łączący bramofon z unifonem – chyba że system jest bezprzewodowy – oraz zasilacz. W furtce niezbędny jest zamek elektromagnetyczny, sterowany przez unifon lub otwierany kluczem, ewentualnie po wpisaniu kodu. Zamek zazwyczaj jest już w zestawie.
Ciekawą opcją są systemy bezprzewodowe – wtedy bramofon zasilany jest energią słoneczną, dzięki baterii fotowoltaicznej wbudowanej w panel lub zwykłą baterią litowo-jonową. Ich zasięg wynosi przeważnie około 50 m, co jest zazwyczaj wystarczające w przypadku domów jednorodzinnych.
Wojtek