Co można posadzić na balkonie, aby szybko zyskać osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i jednocześnie stworzyć gęstą, zieloną i kwitnącą ścianę w sytuacji, gdy nie mamy dużo miejsca?
Najlepsze będą powojniki. Jestem przekonany, że niedługo staną się modne i zastąpią typowe zestawy pelargoniowo-tujowe. Powojniki słyną z pięknych i długo utrzymujących się kwiatów (od czerwca do września), ale mają ozdobne także liście i owocostany, a niektóre też pięknie pachną. Szybko rosną, osiągając rozsądne „balkonowe” rozmiary (do 3 m wysokości) i całkiem dobrze zimują w donicach.
Spośród setek odmian wiele idealnie nadaje się do posadzenia w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Z grupy Viticella warto wybrać odmiany 'Krakowiak’ (jasnoróżowe kwiaty z ciemniejszymi paskami), 'Polish Spirit’ (błękitne kwiaty), 'Słowianka’ (czerwone) lub 'Solina’ (fioletowe). Dobre na balkony odmiany powojników z grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących to 'Błękitny Anioł’ (biało-niebieskie kwiaty), 'Comtesse de Bouchaud’ (różowe), 'Huldine’ (białe), 'Jackmani’ (ciemnofioletowe), 'Kardynał Wyszyński’ (purpurowe), 'Rhapsody’ (niebieskie). Z odmian grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących polecam 'Blue Light’ (błękitne kwiaty), 'Jerzy Popiełuszko’ (białe) i 'Viva Polonia’ (ciemnoróżowe z jasnym paskiem). Z grupy Flammula świetnie sprawdza się na balkonach nowa rewelacyjna odmiana 'Sweet Summer Love’ (pięknie pachnie, ma różowe kwiaty). Naprawdę jest w czym wybierać.
Sadząc powojniki w donicach warto pamiętać, że podstawa pędu pnącza powinny pozostawać w cieniu, a wyższe pędy i kwiaty, w słońcu. Dlatego kratkę lub sznurki najlepiej zamocować z przodu balkonu, przy poręczy lub z boku, a nie przy ścianie, ponieważ tam góra pnącza może być zacieniona, a dół oświetlony. Podpory do powojników powinny być cienkie (do 1 cm średnicy) – po grubszych nie będą się wspinać i trzeba będzie je podwiązywać. Powojniki najlepiej będą rosły w większych donicach lub pojemnikach o pojemności od 20 l i wysokości od 30 cm – ceramicznych, plastikowych lub drewnianych. Ważne, żeby miały one otwory w dnie o średnicy co najmniej 1 cm, przez które będzie spływał nadmiar wody (powojniki bardzo nie lubią zalewania). W jednej dużej donicy można posadzić dwie odmiany, ale najlepiej z tej samej grupy, bo wówczas nie będzie problemów z cięciem. O pielęgnacji powojników rosnących na balkonach napiszę już wkrótce.
Marek