M jak Mrówka

Modne byliny

Modne byliny

Był czas róż, był czas tui, teraz jest czas bylin. Cieszą się one coraz większą popularnością, bo są piękne w swojej różnorodności, uniwersalne i można z nich wyczarować kolorowe rabaty praktycznie na każdym stanowisku w każdym ogrodzie.

Najpierw były żurawki, rudbekie i jeżówki potem dołączyły do nich funkie, rozchodniki, trawy ozdobne, czosnki, tawułki, szałwie i liliowce. Niedługo powinien nadejść czas miodunek, dąbrówek, fiołków leśnych i ogrodowych oraz żagwinów. Wszystko, co kojarzy się „naturalnie” prędzej czy później będzie modne. Modne stają się więc byliny (ale także pozostałe rośliny), które łatwo da się dopasować do stanowiska w ogrodzie i otoczenia wokół niego bez konieczności ingerowania w strukturę i jakość gleby, bez kosztownych instalacji nawadniających, osuszających itp. Popularność zdobędą także te, które mogą rosnąć bez kapryszenia na słabszych glebach, na ugorach, w miejscach suchych lub zbyt wilgotnych. Tych suchych jest w ogrodach przydomowych najwięcej, ale nie ma co rozpaczać – byliny występują w takiej różnorodności, że zawsze da się coś dopasować.

Modne byliny

Jeśli za płotem mamy murawy ciepłolubne i ziołorośla, zapewne w ogrodzie również jest sucho i gorąco. W takim miejscu dobrze będą się czuły bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych z naszej strony dziewięćsił bezłodygowy, dzwonek skupiony, przetacznik kłosowy, chaber górski, oman wąskolistny. Jeśli dopiero co zakończyliśmy budowę domu, a gleba w naszym ogrodzie jest przemieszana i zmieniona działalnością człowieka, też nie powinniśmy się martwić. Możemy założyć dynamiczną łąkę kwietną z rumiankami, posadzić słonecznik bulwiasty, margerytki, macierzankę, dziewannę i przymiotno.

Jeśli oprócz ukwapu dwupiennego, jastrzębca kosmaczka i sosen nic nie chce u nas rosnąć, to znaczy, że mamy ubogą piaszczystą glebę i żadne podlewanie nie utrzyma przy życiu róż czy piwonii, na pewno za to przyjmie się mikołajek nadmorski, kostrzewa popielata, macierzanka piaskowa.

Modne byliny

Naprawdę nie ma co na siłę zmieniać stanowiska i niepotrzebnie ponosić kosztów – wystarczy dobrać odpowiednie byliny, by ogród stał się nie tylko piękny, ale i modny. Takie naturalne siedlisko będzie wyglądało prawdziwie i zdrowo. Po prostu naturalnie.

Marek

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *