M jak Mrówka

Jak odnowić drewnianą balustradę?

Jak odnowić drewnianą balustradę

Aby drewniana balustrada cieszyła oko i służyła przez wiele lat, musimy ją odpowiednio pielęgnować, a fragmenty konstrukcji nadszarpnięte zębem czasu powinniśmy odrestaurować.

Jak odnowić drewnianą balustradęSposób renowacji drewnianej balustrady zależy od stopnia jej zniszczenia. Jeśli stara powłoka malarska jest w dobrym stanie, czyli dobrze przylega do konstrukcji, wystarczy pomalować ją na wybrany kolor. W przypadku, gdy farba się łuszczy, to przed malowaniem musimy odpowiednio przygotować barierkę, ponieważ od tego zależy przyczepność nowej powłoki oraz jej trwałość. Odnowienie balustrady nie jest skomplikowaną czynnością, nie wymaga także dużych nakładów finansowych.

Preparaty do renowacji balustrady

Najlepiej jest wybrać środek przeznaczony do drewna z uwzględnieniem jest montażu – na zewnątrz czy wewnątrz. Jeśli jednak mamy z tym problem, wybierzmy uniwersalny preparat, który można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego koloru drewna, powinniśmy często i regularnie impregnować drewnianą balustradę bejcą lub lakierem, które gwarantują niezmienność barwy. Dzięki specjalnej technologii zapobiegną one ciemnieniu balustrady. Zszarzałe drewno możemy pomalować farbą lub lakierem, jednak barwiące preparaty mogą zakrywać naturalny rysunek desek. Natomiast gdy wolimy, aby był on widoczny, zdecydujmy się na bejce lub lakierobejce, które dodatkowo chronią drewno i nadają drewnianym elementom kolor. Godne polecenia są produkty, które mają właściwości bakterio- i grzybobójcze. Dzięki swym składnikom zapobiegają także rozwijaniu się glonów, grzybów i zagnieżdżaniu owadów. Dodatkowo są one odporne na promieniowanie UV – drewno nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego. Odbarwianie się drewna najlepiej zamaskować ciemniejszymi kolorami preparatów kryjących. Doskonale do tego posłużą lateksowe farby do drewna.   

Malowanie balustrady

  • Przed malowaniem balustrady należy usunąć stare, skorodowane powłoki i zszarzenia. Możemy w tym celu posłużyć się opalarką, stalową szczotką, papierem ściernym czy środkami chemicznymi zmiękczającymi (to dobre rozwiązanie w przypadku trudno dostępnych miejsc). Preparat chemiczny nanosi się na podłoże pędzlem, odczekuje około 20 minut (zgodnie z instrukcją producenta), a następnie usuwa łuszcząca farbę. Zmiękczony materiał łatwo odejdzie przy pomocy skrobaka lub metalowej szczotki.
  • Po usunięciu starej farby powierzchnię balustrady przecieramy papierem ściernym tak, aby była gładka.
  • Końcowym etapem jest wypełnienie ewentualnych ubytków i pęknięć masą szpachlową w kolorze odpowiednim do koloru drewna. Elementy, których nie można już naprawić, zastąpmy nowymi. Pamiętajmy, że fragmenty przeznaczone do malowania muszą być suche, odtłuszczone i zagruntowane odpowiednim preparatem.
  • Lakier czy farbę możemy nałożyć za pomocą pędzla, przy szerszych powierzchniach możemy użyć wałka z gąbką. Wszelkie prace związane z malowaniem należy przeprowadzać przy odpowiedniej temperaturze, czyli nie mniejszej niż 5°C i wilgotności nie większej niż 80%. Samą farbę trzeba dobrze wymieszać, a następnie nanosić na powierzchnię balustrady krótkimi pociągnięciami pędzla. Należy nanieść 2 warstwy farby; drugą po dokładnym wyschnięciu pierwszej.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *