Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju. W związku z tym należy wybierać bezpieczne produkty i materiały. Zobaczmy więc, jak urządzić łazienkę, aby nasze pociechy nie zrobiły sobie w tym pomieszczeniu krzywdy.
Urządzając łazienkę, pomyślmy nie tylko o estetycznym wystroju, ale również o potrzebach i ograniczeniach dzieci. Jeśli pomieszczenie będzie wyposażone z myślą o najmłodszych, zapewnimy im bezpieczeństwo, a sobie spokój. Warto łazienkę zaprojektować także tak, aby zachęcić dzieci do porannej i wieczornej toalety.
Wyposażenie łazienki
Miska WC. Jeżeli nie montujemy miski WC przeznaczonej specjalnie dla dzieci, to koniecznie zamontujmy wolnoopadającą deskę. Sprawdzi się także nakładka na deskę, która umożliwi maluchowi bezpieczne korzystanie z toalety. Przed przytrzaśnięciem palców, a także moczeniu rąk w sedesie uchronią dziecko specjalne blokady na desce.
Brodzik. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, wybierzmy brodzik z antypoślizgową powłoką. Ponadto warto zamontować go na równi z posadzką, ułatwi to wejście (i wyjście) do strefy prysznicowej.
Wanna. Z kolei kąpiel w wannie ułatwią uchwyty oraz maty antypoślizgowe (oczywiście możemy wybrać wannę z antypoślizgową powłoką).
Baterie. Podczas samodzielnych kąpieli i mycia ważna jest również odpowiednia temperatura wody. Wybierzmy więc baterie z termostatem – dzieci (a także my) nie poparzą się zbyt gorącą wodą.
Szafki. O ile to możliwe wybierajmy szafki, które mają zaokrąglone kanty. Co więcej, warto je przymocować do ściany. Zaopatrzmy je w zatrzaski bądź blokady, które uniemożliwią dziecku ich otwarcie. Postarajmy się, aby nie przechowywać w najniższych szafkach chemii czy leków – ładne butelki i kolorowe nalepki kojarzą się maluchom z żywnością. Najbezpieczniej jest wszelkie preparaty umieścić w górnych szafkach, na dodatek zamykanych na klucz.
Bezpieczna łazienka – na co jeszcze zwrócić uwagę
Podłoga. Rozłóżmy na niej dywaniki antypoślizgowe – dziecko nie poślizgnie się na mokrej posadzce.
Zamek do drzwi. Wybierzmy taki, który otwiera się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz – bez problemu otworzymy drzwi, gdy maluch przez przypadek je zatrzaśnie.
Gniazdka elektryczne. Najlepiej jakby wszystkie były hermetyczne albo z klapką. Ponadto powinny być umieszczone poza zasięgiem wzroku dziecka. Uwaga! Nie zostawiajmy urządzeń elektrycznych (suszarek, depilatorów, maszynek do golenia) włączonych do gniazdka – po użyciu odłóżmy je w miejsce niedostępne dla dzieci.
Plastikowe akcesoria. Może nie są tak ładne jak ceramiczne, ale za to plastikowe kubeczki czy mydelniczki są bezpieczne – gdy upadną, nie rozpadają się na tysiące małych i ostrych kawałków.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock