Sezon na jabłka w pełni, dlatego jedzmy co najmniej dwa dziennie – rano dla zdrowia, wieczorem dla urody. I chociaż najzdrowsze są nieprzetworzone, to świetnie smakują także w postaci dżemów, musów czy soków. Oczywiście najlepsze są te zrobione samodzielnie. Będziemy mogli po nie sięgać przez cały sezon, jeśli jeszcze teraz wykonamy przetwory z jabłek na zimę.
Jabłka to prawdziwe super owoce – nie dość, że smaczne, to jeszcze zapobiegają zaparciom, sprzyjają odchudzaniu, oczyszczają organizm z toksyn, chronią przed miażdżycą i zawałem. Można je jeść na wiele sposobów – surowe, suszone, pieczone, jako dodatek do sałatek i surówek, w formie soku, pysznych ciast, dżemów, konfitur. Nie powinno nigdy ich brakować w naszej kuchni i spiżarni. Przetwory z jabłek na zimę najlepiej wykonywać z takich odmian jak antonówka zwykła, katja czy też close. Za idealne na soki uznaje się beforest czy też james grieve. Warto, by wokół domu znalazło się choćby po jednej z tych odmian jabłoni.
Najzdrowsze przetwory z jabłek na zimę
Wykonujące przetwory z jabłek na zimę, warto zdecydować się na te, które będą nie tylko smaczne, ale też będą bogate w witaminy i inne zbawienne dla naszego zdrowia składniki. Dużą zawartość witaminy C mogą mieć m.in. soki pasteryzowane oraz przeciery. Są one przetwarzane dość krótko, co sprawia, że nie tracą swoich walorów odżywczych. Jeśli zależy nam na przetworach bogatych w błonnik, możemy na zimę zrobić dżemy lub marmolady. Zawierają one także sole mineralne. Doskonałym „dostawcą” błonnika są także czipsy jabłkowe – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że suszone jabłka są dość kaloryczne, dlatego nie powinno się ich jeść zbyt dużo. Wykonując wszelkiego rodzaju przetwory z jabłek na zimę ograniczajmy ilość cukru czy też dodawanego zamiast niego żelu – znacznie podnoszą one kaloryczność naszych przysmaków.
Niezbędne narzędzia
Wykonywanie zimowych smakowitości jest często kojarzone z czasochłonnym wysiłkiem. Jednak pracę można sobie znacznie ułatwić, jeśli zadbamy o odpowiednie wyposażenie i AGD. Podstawą są oczywiście dobrej jakości garnki oraz rondle. Trudno bez nich uprażyć jabłka na szarlotkę czy też przyrządzić dżem. Powinny mieć grube dno i ścianki pokryte nieprzywieralną powłoką, co sprawi, że przygotowywane przetwory się nie przypalą. Najlepiej, by wykorzystywane do przetworów z jabłek garnki i rondle rozszerzały się ku górze, dzięki czemu woda z owoców paruje szybciej i ich obróbka termiczna jest krótsza. Do soków najlepiej użyć sokowirówki lub tradycyjnego sokowniku, który ma formę kilkuelementowego garnka. Warto też zaopatrzyć się w obieraczkę oraz niezwykle przyspieszającą prace specjalną drylownicę do jabłek, która pozwoli łatwo usunąć gniazda nasienne w owocach. To akcesoria, które powinny być ostre, wybierzmy takie, które mają ergonomiczne uchwyty z antypoślizgową powierzchnią.
autor tekstu: Ania
zdjęcia: pixabay.com