M jak Mrówka

Jak uszczelnić okna – przygotujmy okna do zimy

Jak uszczelnić okna – przygotujmy okna do zimy

Wielkimi krokami zbliża się zima, na dworze temperatura spada, a do domu przedostaje się chłodne powietrze. Najwyższy czas uszczelnić okna, aby w zimowe wieczory nie marznąć i nie martwić się o wysokie rachunki za ogrzewanie.

Zimne powietrze do wnętrza domu może przedostawać się przez nieszczelności między szybą a ramą okienną lub przez miejsce styku ramy okiennej z murem. Czasami przyczyną nieszczelności są zużyte uszczelki lub nieodpowiednia regulacja okuć okiennych lub ich zużycie w trakcie otwierania i ryglowania. Podpowiadamy, jak uszczelnić okna przed zimą.

Regulacja okuć okiennych

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy okucia nie wymagają regulacji jest test z kawałkiem papieru. Wkładamy go między ościeżnicę a skrzydło (tylko nie na ryglu) i zamykamy okno. Jeśli po zamknięciu bez problemu usuwamy papier, to znak, że docisk wymaga wyregulowania. Stosunkowo nowe okna mają okucia okienne wyposażone w rolki ryglujące. Na rolce umieszczony jest specjalny pierścień, którym obracamy w zależności od pory roku. 

Jak uszczelnić okna – przygotujmy okna do zimy

Szpary między skrzydłem a ościeżnicą

Szpary możemy wypełnić je gotowymi uszczelkami samoprzylepnymi, które są łatwe w montażu. Najlepsze właściwości termoizolacyjne mają uszczelki silikonowe, jednak nie są tak wytrzymałe jak gumowo-silikonowe. Przed ich przyklejeniem oczyszczamy ramę okienną z brudu i kurzu. Jeśli ze starych okien odchodzi farba, musimy ją zeskrobać i wygładzić papierem ściernym. Dokładnie czyścimy również obwód skrzydła. Do brudnych i nierównych powierzchni klej z uszczelki słabo przylegnie. Taśmę tniemy na kawałki o odpowiedniej długości, ściągamy pasek ochronny i mocno dociskając, przyklejamy do ościeżnic od narożnika do narożnika. Zakazane jest rozciąganie taśmy.       .

Uszczelnianie szyby z ramą

Szpary możemy zniwelować za pomocą silikonu – wybierzmy bezbarwny, który po utwardzeniu będzie niewidoczny. Miejsce styku szyby z ramą okienną czyścimy wilgotną szmatką, najlepiej zwilżoną spirytusem salicylowym. Następnie wycieramy je do sucha. Silikon montujemy do specjalnego pistoletu i nanosimy go wzdłuż styku szyby z ramą okienną. Nie przesadzajmy z ilością silikonu, nakładajmy do tyle, aby wypełnić miejsce łączenia.

Uszczelnianie styku ramy okiennej ze ścianą

Jeśli szpary są niewielkie, możemy zakleić je specjalną butylową taśmą paroizolacyjną – oklejamy nią od wewnątrz ramę okna dookoła. Szersze szczeliny wypełniamy silikonem akrylowym, pianką montażową (nakładamy ją za pomocą pistoletu lub używamy produktu w sprayu) lub specjalną poliuretanową taśmą rozprężną.  

Zaczynamy od usunięcia starego uszczelnienia, które znajduje się na styku ramy okiennej z murem. Usuwamy je za pomocą skrobaka i czystej szmatki. Wzdłuż całej ramy przyklejamy pasy taśmy malarskiej (nie pomijajmy rogów). Jeżeli będziemy używać do uszczelnienia pianki montażowej, ten krok możemy pominąć. 

Uszczelnienia zaczynamy od góry okna. Wyciskamy z tuby długi, jednorodny pas silikonu i wypełniamy nim szczelinę na całej długości. Jeśli używamy pianki montażowej, nie nakładajmy jej zbyt dużo, ponieważ zasychając zwiększa swoją objętość. Nadmiar silikonu usuwamy wilgotną szmatką. Pozostawiamy silikon do wyschnięcia na godzinę. Następnie za pomocą nożyka robimy cienką linię w miejscu styku z taśmą malarską. Ostrożnie odrywamy taśmę i pozostawiamy silikon do całkowitego wyschnięcia na 24 godziny. W tym czasie nie otwierajmy okien i unikajmy kontaktu silikonu z wodą. Natomiast gdy uszczelnialiśmy pianką (po jej całkowitym wyschnięciu), jej nadmiar odcinamy nożykiem, nadając piance odpowiedni kształt, ścinając wypukłości.   

Taśmę rozprężną stosujemy na całym obwodzie lub jednym boku, w zależności od skali problemu. Przed jej ułożeniem sprawdzamy szerokość szczeliny – może się zdarzyć, że będziemy musieli ją poszerzyć, aby taśma się zmieściła. Na czyste podłoże układamy taśmę, która po kilku minutach, pod wpływem temperatury, ulegnie rozprężeniu i szczelnie wypełni szczelinę.    

Zwróćmy uwagę na to, czy pod parapetem nie ma podobnych szpar przy połączeniu z murem. Tędy również ucieka ciepło. Jeśli tak, powtórzmy działanie z pianką i w tym miejscu.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *