M jak Mrówka

Renesans letniska

Renesans letniska

Domy letniskowe wracają do łask, szczególnie jeśli położone są w atrakcyjnych miejscowościach turystycznych. Oprócz miejsca do wypoczynku własnej rodziny mogą być one źródłem zarobkowania. Przyjmując jednak taką rolę, muszą spełnić coraz to większe oczekiwania polskich turystów.

Wystarczy jedna wyprawa do którejś z podmiejskich dawnych miejscowości letniskowych, by przekonać się, że ten rodzaj wypoczynku stracił na znaczeniu. Wiele posesji podupada, dawni właściciele nie zawsze mają siły lub pieniądze na remonty, dzieci i wnuki nie są zainteresowane… Trwający w Polsce już od ładnych paru lat boom na wyjazdy zagraniczne spowodował odwrót od działek podmiejskich – w mniemaniu młodych pokoleń weekendy można przecież spędzić bardziej atrakcyjnie! Natomiast działki położone nad morzem, w górach czy nad jeziorami kwitną, oprócz starych letnisk jak grzyby po deszczu wyrastają nowe domki – te budowane są raczej z myślą o wynajmowaniu na letnie lub zimowe urlopy.

Jaki dom, taki wypoczynek

Jeśli więc sami nosimy się z myślą o zakupie lub budowie domu letniskowego również na wynajem, bardzo dokładnie przemyślmy jego wygląd wczuwając się w potrzeby swojego przyszłego klienta. Swoboda podczas wypoczynku jest w cenie – współczesny polski turysta lubi mieć więcej przestrzeni niż oferuje pokój w hotelu czy pensjonacie, rodziny cenią sobie możliwość dysponowania własną kuchnią, tarasem czy ogródkiem. Przestrzeń tylko do własnej dyspozycji nie ogranicza tak jak pensjonat godzin biesiadowania, własna kuchnia nie narzuca pór posiłków. W coraz większej cenie jest również estetyka – wynajmując swoje wakacyjne lokum przez internet kupujemy swój urlop oczami – miejsce musi nam się podobać! Już sam wygląd działki może relaksować lub przeciwnie zniechęcać do wypoczynku, powodując podświadomą chęć ucieczki. Budowa nowego letniska daje największe pole do popisu – dzisiaj mamy nieskończone możliwości dopasowania zarówno jego architektury, jak i wykończenia do swoich gustów. Nawet oferta gotowych domów letniskowych budowanych z drewna jest dzisiaj znacznie bogatsza niż kiedyś – od najprostszych domków działkowych po wysublimowane realizacje architektury regionalnej.

Czy letnisko musi być stylowe?

Wybierając styl letniska, dobrze jest poznać tradycje architektoniczne danego regionu. Kanon jest stosunkowo prosty: góry to drewniane domki z bala z mocno spadzistymi dachami, Mazury i Pomorze kojarzą się z murem szachulcowym i cegłą na elewacji. Regionalizm w przypadku architektury letniskowej nie musi jednak oznaczać, że nasz budynek ma przypominać zabytek z miejscowego skansenu, nic z tych rzeczy! Drewniane chałupy z bala o małych okienkach, kryte gontem lub strzechą to formy przez ostatnie lata mocno nadużywane w budownictwie gastronomicznym i pensjonatowym i choćby z tego powodu nieco się już opatrzone. Znacznie lepsze efekty przyniesie pewien mariaż tradycji z nowoczesnością – sprawdzą się tu wszelkie formy nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego z nawiązaniem do regionu jedynie w zachowanej skali budynku, kształcie dachu albo zastosowanych materiałach i detalach. Za fasadą domu w stylu regionalnym musi się kryć dom absolutnie nowoczesny! Oznacza to, że dom może mieć formę kształt i gabaryty dawnej wiejskiej chałupy, ale np. za klimatycznymi okiennicach powinny kryć się odpowiednio duże przeszklenia łączące wnętrze z obszernym tarasem. Doskonałe źródło inspiracji dla budownictwa letniskowego oferuje tradycja architektury uzdrowiskowej – typowa dla niej lekkość formy i detale takie jak ozdobne drewniane szczyty, werandy czy narożne przeszklenia wpiszą się doskonale w każdy krajobraz i każdy region.

Renesans letniska

Stosunkowo nowym trendem jest budowa domów letniskowych nawiązujących do architektury nowoczesnego budownictwa energooszczędnego – jest wiele osób, którzy wypoczynek w takim otoczeniu uważają za bardziej prestiżowy – to ci, którzy lubią się czuć nowocześnie nawet na wakacjach!

Wakacyjna swoboda górą!

Atmosfera letniska rządzi się innymi prawami niż osiedle domów całorocznych – jest tu większa swoboda w doborze kolorystyki czy dekoracji budynków. Budynek z drewna można pomalować na biało lub na jakiś wesoły wakacyjny kolor. Inspiracji można szukać nie tylko w naszym starym rodzimym budownictwie wiejskim, ale też w skandynawskim. Doskonale sprawdzi się kolorowa stolarka okna, drzwi, okiennice. Z większą swobodą niż w poważnych domach całorocznych można łączyć materiały elewacyjne, trzymając się jednak zasady stosowania tych naturalnych: cegły, kamienia, drewna. Uwaga jednak z modą na drewnianą oblicówkę! Nad morzem, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka naturalne drewno bardzo szybko utraci swój naturalny wygląd. W domach letniskowych charakterystyczne jest połączenie wejścia z tarasem. Ze względu na często niewielkie wymiary takiej wejściowej werandy, kiepskie efekty przynosi też upychanie tam całego zestawu mebli ogrodowych. Ograniczmy się do jednej ławki, niewielkiego stołu i lekkich krzeseł lub foteli rozkładanych lub dostawianych w razie potrzeby. Warto natomiast zainwestować w oświetlenie werandy czy tarasu czy kupno ogrzewacza gazowego.

autor tekstu: Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *