M jak Mrówka

Etno wnętrza – pamiątki z wakacji wiodącym motywem

Etno wnętrza – pamiątki z wakacji wiodącym motywem

Czas wakacji i związanych z nim podróży to niejednokrotnie dobra sposobność do wzbogacenia się o oryginalne pamiątki, a także inspiracje wnętrzarskie. Jeśli lubimy kolekcjonować drobiazgi z wyjazdów, a z każdej wycieczki przywozimy cenne pamiątkowe trofea, to dobry moment, by pomyśleć o ich wyeksponowaniu i stworzyć w naszej przestrzeni mieszkalnej inspirujący klimat etno.

Etno wnętrza – pamiątki z wakacji wiodącym motywem

Globtroterzy, podróżnicy, pasjonaci poznawania innych kultur rzadko spędzają dużo czasu w domu. Mieszkanie to często strefa „przejściowa”, gdzie codzienna egzystencja ma raczej wymiar oczekiwania i planowania kolejnych eskapad. Szczególnie ci, którzy wiążą swój los głównie z podróżowaniem – prowadząc blogi i vlogi podróżnicze jako działalność zarobkową, mniej wagi przywiązują do inwestycji w bogaty wystrój wnętrz i konsekwentną, wysmakowaną stylizację przestrzeni mieszkalnej. Dla tych wszystkich propozycja stworzenia klimatycznego wnętrza w stylu etno to wspaniałe rozwiązanie, by wokół poczuć ducha minionych wypraw i mieć na czym sentymentalnie zawiesić oko, przywołując wspomnienia wyjątkowych, egzotycznych zakątków.

Oszczędność i minimalizm

Aby wnętrze „pachniało” klimatem podróży, nie można doprowadzić do przesytu. Dlatego wspaniale oddają klimat etno wnętrza minimalistyczne, oszczędne w wykończeniu, tam gdzie główną rolę odgrywają jedynie nietuzinkowe detale. Oszczędność w meblach i wykorzystanych akcesoriach użytkowych pozwala na plan pierwszy wysunąć te, które mają dla nas szczególną wartość estetyczną – rattanowy orientalny fotel, karaibski hamak, plecione afrykańskie kosze, indyjska komoda, arabska lampa itp. Przy komponowaniu przestrzeni w stylu etno ważne, by skoncentrować się wokół tych perełek, które mają szczególny i autentyczny obcokulturowy walor – wyeksponowane na pierwszym planie dobrze wypadną otoczone neutralnymi dodatkami. Proste, drewniane minimalistyczne meble, lekkie neutralne w kolorze i fakturze dywany, brak wyrazistych barw w wykończeniu ścian, unikanie zabudowy (np. regałami) to wszystko będzie sprzyjało skupieniu estetycznej uwagi na tych wyjątkowych meblach i dodatkach, które mają przesądzić o klimacie etno naszej aranżacji.

Wnętrza w klimacie etno to przede wszystkim naturalne materiały: drewno, wiklina, rattan, a także skóry i ich imitacje, grubo tkane lniane tkaniny i plecionki ze sznurka.

Folk ze wszystkich stron świata

Wnętrza etno to przede wszystkim wprowadzenie do wystroju elementów rękodzieła, wszelkich dodatków szeroko pojętej folklorystyki z różnych krajów. Ważne oczywiście, by zachować tu pewną konsekwencję i spójność estetyczną. Klimat Afryki może niekoniecznie zagrać z pamiątkami z Podlasia, ale wszystko zależy od pomysłowości i stopnia wyeksponowania określonych detali. Wiele wnętrz etno łączy w sobie zarówno elementy marynistyczne, orientalne z nowoczesnością loftów i wpisuje się tym duchem w styl kolonialny, w którym etno jest przecież motywem przewodnim.

Chociaż klimat oszczędnej aranżacji wnętrz w stylu etno jest zbudować najprościej, to jednak nie można zapominać o całym bogactwie przepychu barw, dodatków i wszelkich bibelotów wnętrz w klimacie meksykańskim i Ameryki Południowej. Tu zarówno mocna intensywna kolorystyka oraz przepych będą sprzymierzeńcem wykończenia przestrzeni mieszkalnej nawiązującej do folkloru latino.

Konsekwencja w doborze motywów będzie sprzymierzeńcem spólnego charakteru wnętrza – hafty, wzory i desenie, faktury plecionek, kolorystyka nie może wprowadzać stylistycznej kakofonii, warto zachować umiar.

Dodatki i imitacje

Oczywiście tęsknota za nieodwiedzonym może przełożyć się na fakt, że nawet nie podróżując możemy stworzyć bardzo ciekawe i inspirujące aranżacje etno własnego lokum. Na rynku znajdziemy zarówno wiele oryginalnych mebli i dodatków z dalekich krajów, jak ich doskonałych imitacji. Stoły, ławy, krzesła, taborety itp. z egzotycznego drewna będą wprowadzać klimat egzotyki. Akcesoria i meble tapicerowane jak pufy, fotele, sofy w kolorach i wzorach inspirowanych innymi kulturami stają się modne w sezonowych propozycjach sklepów wnętrzarskich odpowiadając na nasze potrzeby i preferencje.

Tekstylia imitujące faktury naturalnych materiałów, kory, skóry, drewna, te z wizerunkami zwierząt, liści, kwiatów wreszcie wszelkie grubo tkane, nawiązujące do rękodzieła kapy, koce, kilimy pozwolą na wykreowanie stylizacji o fantastycznym egzotycznym sznycie.

Nie zapominajmy o dodatkach ściennych oraz oświetleniu. Pejzaże i fotografie odległych zakątków, reprodukcje starych pożółkłych map, fragmenty zasuszonych roślin, zdjęcia egzotycznych zwierząt – te ścienne dekoracje świetnie określą klimat miejsca i przyciągną uwagę opowiadając jednocześnie o zamiłowaniu domowników.

Etno wnętrza – pamiątki z wakacji wiodącym motywem

Ciekawe oprawy, nietuzinkowe rozwiązania świetlne, których dziś na rynku szeroka gama, dopełnią wystroju wnętrza. Klimat etno to wszystko co naturalne, a więc abażury ze sznurka, wikliny, giętego drewna, imitacji skóry, wszelkich plecionek, naturalnych tkanin w mocne etniczne wzory. To również oryginalne lampy stojące, wykonane z naturalnego drewna, często z premedytacją surowego i nieoheblowanego lub masywnej gałęzi. Cała gama lamp ceramicznych, ażurowych w orientalną koronkę. Wnętrza etniczne to również bogactwo świec, lampionów, latarenek o typowych dla danego regionu kształtach i deseniach.

Drobiazgiem wpisującym się ciekawie we wnętrze i przywodzącym na myśl zamiłowanie do podróży i pasję eksplorowania świata będzie oczywiście walizka czy kufer podróżny, który doskonale może być wykorzystany w roli mebla. Kanonem designerskim stały się już bowiem stare, sfatygowane skórzane walizki, często pięknie wykończone stalowymi okuciami i mosiężnymi zamkami.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: Arco Design, AdobeStock, pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *