M jak Mrówka

Gałka zmienia mebel – dekoracyjne uchwyty do szuflad

Gałka zmienia mebel – dekoracyjne uchwyty do szuflad

Nawet stary i wysłużony mebel odpowiednio wyeksponowany oraz zaprezentowany może stać się centralną dekoracją wnętrza. Komoda, sekretarzyk, archiwizator z odzysku to całkiem pożądany dziś mebel. Czym jednak byłby bez dekoracyjnego wykończenia szuflad w postaci estetycznych i pomysłowych gałek meblowych?

Gałka zmienia mebel – dekoracyjne uchwyty do szuflad

Coraz modniejsze w nurtach wnętrzarskich staje się zagospodarowywanie przestrzeni wokół mebla z duszą, a więc niejednokrotnie pochodzącego z odzysku. Moda na meble przedwojenne, o antykach nie wspominając, odrodzenie się popularności mebli lat 50. i 60. sprawia, że coraz chętniej szukamy takich rozwiązań i podejmujemy trud regeneracji oraz odnowy mebla używanego. O odrestaurowywaniu i malowaniu starych mebli pisaliśmy już wiele, ale warto pochylić się nad tym drobnym detalem, który niejednokrotnie wieńcząc dzieło, nadaje mu ten najatrakcyjniejszy wdzięk i styl – gałka do szuflad lub drzwiczek szafki.

Duch i patyna minionego czasu

Tzw. meble z duszą, czyli te, na których historia odcisnęła swój ślad, często przechodzące z pokolenia na pokolenia w naszej rodzinie, wymagają czasem odnowienia. Wielość środków do konserwacji drewna pozwala na estetyczne odrestaurowanie mebla, ale nierzadko uszkodzenia mechaniczne i ubytki drewna np. w postaci kornikowych rowków czy rozwarstwień sprawiają, że mebel mimo odnowienia wydaje się szpetny. Jednak dobranie pięknych, sprawiających ekskluzywne wrażenie gałek może przyćmić tę wadę i sprawić, że mebel zyska nową rangę. Do takich uchwytów będą z pewnością należały te nawiązujące do epoki
stylizowane na kształty antyczne, z motywami roślinnymi (secesyjnymi), piękne, ręcznie malowane ceramiczne, mosiężne z inkrustacją i oczywiście te najbardziej wyrafinowane – kryształowe.

Szuflady wykończone takim detalem wpiszą się w wytworny urok mebla i podkreślą jego cenny dla nas charakter.

Meble malowane – gałki malowane

Całą grupę pięknych gałek stanowią te malowane ręcznie, imitujące kształtem hetmańską buławę: kuliste, gwieździste, szyszkowate. W zależności od charakteru, jaki chcemy nadać naszemu meblowi możemy zarówno dobrać te w konwencjonalnej gamie kolorystycznej biało-niebieskiej, biało-lawendowej, biało-różowej, wpisując go w styl wiejskich klimatów Prowansji czy Skandynawii, ale także znaleźć takie z ornamentyką orientalną bogate w złoto-szmaragdowe inkrustacje. Zwykły, prosty nawet współczesny mebel – jak np. sosnowa komoda z szufladami może w ten sposób stać się jedynym w swoim rodzaju, ciekawym meblem. Podobnie spokojny w tonacji mebel otoczony dodatkami w określonym kolorze np. miedzi, złota lub ciemnej zieleni wyposażony w gałki o tym samym co dodatki odcieniu będzie świetnie grał aranżacyjnie i stworzy konsekwentną, niebagatelną kompozycję.

Gałka zmienia mebel – dekoracyjne uchwyty do szuflad

Z pomysłem i dla dzieci

Sklepy wnętrzarskie oferują wiele rozwiązań meblowych, które przeznaczone są do określonych zadań, jak na przykład na potrzeby stylizacji pokojów dziecięcych. Pomysłowe, kolorowe i ciekawe gałki do szuflad oraz drzwi szafek oferowane są w wielu zabawnych wariantach i modelach. Tu warto też zwrócić uwagę na ofertę materiału z jakiego wykonane są gałki dedykowane do mebli dziecięcych. Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę producenci proponują rączki wykonane z elastycznego tworzywa, silikonowe lub gumowe.

Gałka zmienia mebel – dekoracyjne uchwyty do szuflad

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: Gamet, AdobeStock, pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *