M jak Mrówka

Jak chronić zwierzęta przed upałami

Jak chronić zwierzęta przed upałami

Fala upałów nadciągnęła znowu nad nasz kraj. Ciężko nam wytrzymać w takich warunkach. Uciążliwy jest także dla zwierząt, a może być również zabójczy. Zadbajmy więc o naszych pupili i użyjmy im w miarę możliwości.

Każdy zwierzak inaczej znosi upał. Psy i gryzonie w wysokich temperaturach strasznie się męczą. Nawet koty, które uwielbiają wylegiwać się na słońcu, nie znoszą ekstremalnie wysokich temperatur. Nie możemy zwierzaków pozostawić samych sobie, pomóżmy im przetrwać najgorętsze dni lata. I chyba nie trzeba nikomu przypominać, żeby pod żadnym pozorem nie pozostawiać zwierzaków w zamkniętym samochodzie – to śmiertelna pułapka.

W trosce o koty

Koty to z natury są ciepłolubne i chyba całkiem nieźle znoszą upały. Prawie nie wydalają potu, a na pewno dużo mniej niż psy. U kotów gruczoły potowe znajdują się na podeszwach łap i pod pachami. Aby ulżyć im w czasie upałów, dobrze jest wypuścić je na chwilę z domu – oczywiście późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy temperatury są znacznie niższe. Koty wychodzące zazwyczaj poradzą sobie same, ale warto w pobliżu domu (w cieniu!) postawić dla nich miseczkę z wodą.

Psy w upały

Psy przeważnie nie lubią upałów. Wydalają dużo wody pyskiem i dlatego trzeba im umożliwić stały dostęp do zimnej wody – wymieniamy ją co 2-3 godziny (będzie zawsze zimna i bez czysta), a gdy zabraknie uzupełniamy. Gdy nie mamy w domu klimatyzacji, to do ochłodzenia pupila możemy użyć wentylatora. Urządzenie ustawiamy tak, aby powiew docierał do zwierzaka – nie tylko psa, ale także kota czy innego zwierzęcia przebywającego w w klatce. Jeśli mamy taką możliwość, zasłońmy okna. Oczywiście nie da się uniknąć wyjścia na spacer z psem. W upały wychodzimy z pupilem na krótko i spacerujemy w cieniu, na dłuższe wyprawy najlepiej wybrać się wcześnie rano lub wieczorem. Pamiętajmy, aby podczas spaceru unikać mocno nagrzanych nawierzchni (np. asfaltu), aby psy nie poparzyły sobie łap. Warto też na spacer zabrać ze sobą wodę, aby co jakiś czas podawać ją psu.

Gdy mamy taką możliwość, w ogrodzie lub na balkonie postawmy basen dla dzieci i nalejmy do niego wody – pies będzie mógł się w niej ochłodzić. Sprawdzonym sposobem na obniżenie temperatury jest także spryskiwanie zwierzaka chłodną wodą.

autor: Asia
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *