M jak Mrówka

Taras na słupach

Taras na słupach

Gdy przy domu brakuje miejsca na taras, dobrym rozwiązaniem jest budowa konstrukcji na słupach. Taki taras na poziomie pierwszej kondygnacji, łączy usytuowane tu pomieszczenia z zewnętrzem, a zarazem oszczędza miejsce na działce.

Taras na słupach

Dom bliźniak z lat 60. położony na maleńkiej działce w dużym mieście nie miał zaprojektowanych przestrzeni wypoczynkowych na zewnątrz. Mieszkająca tu rodzina mojej ciotecznej siostry musiała zadowolić się jedynie skrawkiem podwórka, ale aby się tam dostać, należało zejść pół piętra niżej, wyjść przez drzwi zewnętrzne i obejść dom dookoła. W praktyce taka komunikacja była na tyle uciążliwa, że mało kto korzystał z podwórka jako miejsca wypoczynku, zwłaszcza, że również tam znajdował się garaż i miejsce do parkowania dla drugiego samochodu. Po rozbudowie garażu, mieszkańcy już zupełnie nie mieli gdzie rozłożyć ogrodowych mebli. Dobrym pomysłem okazało się dobudowanie tarasu na słupach.

Jak znaleźć miejsce na taras?

Jedynym miejscem, gdzie można było taką konstrukcje umieścić była zewnętrzna ściana domu przylegająca do kuchni, której okno wychodziło właśnie na podwórko. I chociaż już parę lat temu do jej fragmentu dobudowany był garaż, to jednak większa jej część pozostała wolna. Aby nową konstrukcję można było połączyć z wnętrzem domu, okno w kuchni wymieniono na drzwi balkonowe, przez które teraz można wyjść na taras. Podwórko jest małe, a rozwiązanie to nie zabrało przestrzeni – pod takim tarasem spokojnie można wygospodarować miejsce na różne sprzęty czy zapas drewna do kominka. Jednak aby taras mógł powstać nad poziomem gruntu, konieczna jest stabilna i solidna konstrukcja.

Konstrukcja nowego tarasu

Solidna płaszczyzna z desek wykonanych z wysokiej jakości drewna sosnowego wsparta jest na metalowych słupach, które odpowiadają za przeniesienie obciążenia całości konstrukcji. To najważniejszy element wznoszony na początku prac. Liczba słupów zawsze w takich przypadkach wynika z powierzchni oraz obciążenia, jakie mają przenosić – w tym przypadku wystarczyło ich osiem. Budowę rozpoczęto od stóp fundamentowych, wylewanych na głębokości określonej względem poziomu przemarzania gruntów w danym regionie – w nich zamocowano słupy.

Aby ułożyć deski posadzki tarasu, najpierw konieczne było wybudowanie rusztu, czyli ułożenie legarów. Ze słupami połączono je za pomocą stalowych obejm, od zewnątrz miejsca połączeń osłonięto poziomymi deskami. Deski posadzki tarasu najczęściej sytuuje się prostopadle do fasady domu – tak zrobiono również i w tym przypadku. W tym celu legary montuje się równolegle do ściany tarasu, a deski w poprzek na legarach, czyli równolegle do elewacji i z lekkim spadkiem na zewnątrz (wykorzystuje się w tym celu specjalne kliny), by ułatwić odprowadzenie wody opadowej. Dodatkowo, woda i drobne nieczystości usuwane są z tarasu przez małe szpary między deskami. Całość została zabezpieczona impregnatem koloryzującym. Taras nie został jeszcze zabezpieczony balustradami – na razie mocno połowicznie ich funkcję pełnią solidne donice z kwiatami ustawione na jego krawędzi, ale właściciele zamierzają zrobić balustradę jeszcze w tym roku!

autor: Hania
zdjęcia: K. Jankowska

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *