M jak Mrówka

Zegar ścienny we wnętrzu

Urządzanie wnętrz, budowanie ich charakteru i klimatu to zabawa detalami. Odpowiedni dobór dekoracji potrafi przesądzić o stylu aranżacji. Jednym z bardzo trafnych dodatków, który może podkreślić typ ozdobionej nim przestrzeni jest zegar ścienny.

Zegar ścienny we wnętrzuZegar ścienny poza swoim głównym zadaniem – odmierzaniem i informowaniem nas o mijającym czasie – pełni również niezwykle cenną rolę dekoracyjną. W ofercie stoisk wnętrzarskich możemy spotkać bardzo wiele modeli, zarówno tradycyjnych, nawiązujących kształtem i rodzajem zdobień (wskazówkami, cyferblatem) do czasomierzy historycznych, jak również nowoczesne modele, niekiedy w niecodziennej konwencji, która zaskakuje pomysłowością.

Zegar jest dekoracją elegancką, doskonale zastępuje inne ozdoby, np. obrazy. Jeśli zależy nam na ładnej ekspozycji, warto na płaszczyźnie ściany zaproponować duży, przykuwający uwagę efektowny zegar. Ciekawym rozwiązaniem jest również zaproponowanie na jednej ścianie kilku stylowych modeli obok siebie.

Zegar ścienny doskonale wpisuje się w każdy rodzaj pomieszczenia. Przedpokoje i hole bardzo lubią zegary, bo tu zwykle spełniają zadanie funkcjonalne, zgodne ze swoją główną rolą. W salonach, jadalniach i sypialniach zegar ścienny to przede wszystkim dekoracja reprezentacyjna. Rozglądajmy się za ciekawymi modelami i pomysłowymi propozycjami producentów, ponieważ dobrze dobrany zegar ścienny może sprawić nam wiele aranżacyjnej satysfakcji.

Zegary tradycyjne – retro

Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu
Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu

Bardzo popularne i modne w ostatnim czasie są zegary ścienne nawiązujące swoim wyglądem do tych historycznych. Mają zwykle wyrazisty cyferblat, mocno zarysowane, często zakończone strzałką wskazówki i obowiązkowo wyraźne rzymskie cyfry. Na pierwszy plan rzucają się tu nawiązania do zegarów dworcowych i zegarów wież ratuszowych. Oczywiście modelem markowym w tym względzie jest słynny londyński Big Ben, na który stylizowanych jest wiele propozycji domowych zegarów ściennych.

Tradycyjne ścienne czasomierze mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak przeważają tu te najbardziej tradycyjne: stal, mosiądz, drewno.

 Zegar ścienny we wnętrzu

We wnętrzach, gdzie przeważa moda vintage lub mieszanka stylu nowoczesnego z elementami oldschool nie może zabraknąć efektownego zegara o historycznym sznycie.

Coraz częściej na rynku pojawiają się bardzo dekoracyjne zegary, o tradycyjnym wyglądzie, ale zupełnie ażurowe. Doskonale nadają się na ścianę o mocnym kolorze lub wykończoną dekoracyjną tapetą.

Współczesne zegary, nawet te tradycyjne, są zwykle lekkie, nawet te o dużym obwodzie nie stanowią dużego obciążenia wymagającego specjalistycznego montażu.

Nowoczesne zegary ścienne

Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu
Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu

Pełna gama ciekawych form nowoczesnych zegarów ściennych pozwala na zaaranżowanie bardzo efektownego i designerskiego miejsca. Znajdziemy tu zarówno niezwykle bogate: o ciekawych wzorach, kolorach i kształtach, jak i bardzo oszczędne w formie, pozbawione np. wyraźnych cyfr, ażurowe o wskazówkach jak włoski, a nawet zupełnie bez cyferblatu i tarczy, stanowiące jedynie mechanizm ze wskazówkami do mocowania na ścianie. Zegary nowoczesne wspaniale nadają się do wnętrz minimalistycznych, industrialnych, budują atmosferę biur, pracowni, kącików nauki, a także nowoczesnych kuchni i przestrzeni wypoczynkowych.

Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu
Zegar ścienny we wnętrzu Zegar ścienny we wnętrzu

W wykończeniu takich modeli dominuje plastik i stal, ale znajdziemy również zegary papierowe, z materiałów z recyklingu, z elementami tkanin, a także ze szkła i kamienia.

Zegary ścienne mogą mieć różne dodatkowe funkcje, np. termometr i higrometr. Mogą być dodatkowo podświetlane, a także wydawać dźwięki. Całą grupę bardzo pomysłowych i dekoracyjnych zegarów stanowią te do pokoi dziecięcych.

Zegary ścienne zasilane są zwykle bateriami typu paluszki AA lub AAA.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *