M jak Mrówka

Zdrowe ogrzewanie podłogowe

Zdrowe ogrzewanie podłogowe

Komfort cieplny to niezaprzeczalny argument przemawiający za ogrzewaniem podłogowym. Jednak do jego instalacji namawiamy także tych, którzy dbają o zdrowie swoje i swoich najbliższych - bo ogrzewanie podłogowe jest jednym z najzdrowszych rozwiązań stosowanych w naszych domach.

Zdrowe ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe zaczyna powoli wypierać tradycyjne techniki grzewcze, chociaż są one nadal podstawowym źródłem ciepła w naszych domach. Ogrzewanie podłogowe ma jedną podstawową zaletę – od razu poprawia mikroklimat pomieszczeń w naszym domu. Ponadto rozkład temperatury w pomieszczeniach wyposażonych w te systemy jest naturalny dla człowieka. Jak wszyscy wiemy, ludzka stopa ma największą ilość receptorów cieplnych, tak więc komfort cieplny człowieka zależy w dużym stopniu od tego, jaką temperaturę odczuwa właśnie ta część ciała. Ciepła podłoga zachęca także do chodzenia boso, a to jest zdrowe – zalecane jest przede wszystkim dzieciom. Chodzenie na boso po twardym, stabilnym podłożu pozytywnie wpływa na rozwój układu ruchu, a pośrednio wywiera pozytywny wpływ również na postawę dziecka. Ogrzewanie podłogowe zmniejsza także ryzyko przeziębień, gdyż różnica między temperaturą wewnątrz domu a tą panująca na zewnątrz jest niższa niż w sytuacji, gdy wykorzystujemy tradycyjne systemy grzewcze.

Ogrzewanie podłogowe polecane jest szczególnie, gdy domownicy są alergikami. Nie generuje ono intensywnego ruchu powietrza, unoszącego przy tym kurz z firan czy rolet, ale dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry. Nie jest prawdą, że ogrzewanie podłogowe jest nieodpowiednie dla osób z chorobami naczyniowo-krążeniowymi. Prawidłowe wykonanie systemu grzewczego, nie spowoduje przegrzania podłogi powyżej 30°C i nie będzie powodowało np. puchnięcia stóp. Musimy jednak zwrócić uwagę na dobór sterowników oraz medium zasilającego ogrzewanie podłogowe, aby można było odpowiednio regulować temperaturę.

Korzyści z instalacji ogrzewania podłogowego jest o wiele więcej – chociażby większa higieniczność, oszczędność miejsca i mniejsze koszty eksploatacyjne. Dodatkowo podłoga pozostaje dłużej ciepła niż grzejniki, po wyłączeniu ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że ogrzewanie podłogowe wymaga bardzo dobrego wykonania, dokładnego projektu, nie może być instalowana w każdym pomieszczeniu i należy dokładnie wybierać materiał wykończeniowy podłogi ogrzewanej tym systemem.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *