M jak Mrówka

Zatrzymaj urok bzu!

Zatrzymaj urok bzu!

Trudno sobie wyobrazić polski maj bez lilaków, czyli bzów. Efektowne kwiatostany w pięknych kolorach, soczysta zieleń liści oraz oszałamiający zapach są nie do przebicia! Cieszmy się więc nimi nie tylko w ogrodzie, ale także w domu.

Zatrzymaj urok bzu!

Lilaki kojarzą nam się z rustykalnym, babcinym ogrodem, ale też pięknie zdobią wnętrza. To krzew zachwycający również pięknymi pojedynczymi lub podwójnymi kwiatami ujętymi w efektowne kwiatostany. W zależności od gatunku występują w wielu odcieniach fioletu – w tym liliowym, mogą być również białe lub w barwach różu. Ich jajowate, sercowate liście w kolorze soczystej zieleni opadają jesienią jeszcze zielone. Występuje w formie szeroko rozgałęzionych krzewów lub niewielkich drzew – niektóre egzemplarze osiągają wysokość nawet 7 m.

Zatrzymaj urok bzu! Zatrzymaj urok bzu!

Jak dbać o lilaki?

Bez turecki najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. W półcieniu będzie kwitł znacznie słabiej. Chociaż nie ma wysokich wymagań co do gleby, to jednak warto zapewnić mu żyzne, ciężkie podłoże. Jest odporny na mróz i suszę. Lilak należy do roślin łatwo dziczejących, dlatego wymaga regularnego usuwania odrostów korzeniowych. Równie ważne jest ich ciecie odmładzające, które należy przeprowadzać co kilka lat. Konieczne jest także przycinanie przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu pobudzimy bez do wzrostu.

Zatrzymaj urok bzu! Zatrzymaj urok bzu!
Zatrzymaj urok bzu! Zatrzymaj urok bzu! Zatrzymaj urok bzu!

Lilaki w wazonie

Gdy tylko bez zaczyna kwitnąć, staram się zapełnić nim wszystkie wazony. To rozkosz dla moich zmysłów. Jego zapach roztacza się po całym domu, a piękne oryginalne kwiatostany osadzone na pędach pełnych zielonych liści cieszą wzrok. Jeśli odpowiednio zadbamy o lilaki w wazonie, możemy się nimi cieszyć nawet cały tydzień. Ja staram się zmieniać im codziennie wodę, podczas tego zabiegu przycinam nieco łodygi. Ważne jest także, by w wodzie nie zanurzać liści. Trwałość ciętych lilaków przedłuża też dosypanie do wody szczyptę kwasku cytrynowego.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *