O rodzajach żarówek energooszczędnych już pisałam. Ale jeśli już zdecydujemy się na konkretny rodzaj, to musimy wiedzieć, jakie informacje znajdują się na opakowaniu i jak je interpretować, aby wybrać odpowiednią żarówkę.
Producenci żarówek muszą zamieszczać na ich opakowaniach specyfikację techniczną – takie są regulacje unijne. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają cyfry, pojęcia i symbole, a także, na które zwrócić uwagę.
Trzonek (gwint). Ma duże znaczenie, ponieważ decyduje, czy żarówka będzie pasowała do naszej lampy czy żyrandola. W domach najczęściej wykorzystujemy żarówki o trzonkach:
- E14 – mały gwint, charakterystyczny dla żarówek kulkowych i świecowych,
- E17, E26 – gwinty niewielkich żarówek, które wymagają niskiego napięcia 110 V,
- E27 – to najpopularniejszy rodzaj gwintu, tzw. trzonek Edisona, pasuje do większości lamp,
- E40 – większy trzonek, stosowany w żarówkach o dużej mocy.
Mniejsze żarówki – szczególnie halogenowe i LED – mogą mieć trzonki mniej standardowe, które oznaczone są różnymi literami i cyframi, np. GU10. GZ10, 2G13, G5. Dlatego przed zakupem żarówki upewnijmy się, czy będzie pasowała do naszej oprawy. Jeśli wymieniamy żarówkę, najlepiej starą weźmy ze sobą, posłuży nam za wzór.
Napięcie. Standardowe żarówki potrzebują 230 V do prawidłowego działania. Jednak są także żarówki niskonapięciowe, np. halogenowe, które mogą pracować przy niskim (12 V) i wysokim (230 V) napięciu. Abyśmy mogli zastosować je w domu, musimy mieć specjalny transformator. Często jest dołączony do żarówki, może znajdować się także w oprawie lampy. Jeśli jednak go nie ma, możemy do oddzielnie dokupić.
Moc. Określa efektywność świetlną żarówki. Do oświetlenia dużych pomieszczeń, najlepiej wybrać świetlówki o mocy 13-30 W.
Temperatura barwowa żarówki. Określa barwę emitowanego przez nią światła. Oznaczona jest symbolem Tb, jej wartość podawana jest w Kelwinach [K]. Zależność jest taka: im wyższa temperatura barwowa, tym bielsze światło żarówki. Jeśli szukamy zamiennika tradycyjnej żarówki, wybierzmy taką, gdzie temperatura barwowa jest zbliżona do 3000 K. Dla porównania – światło dzienne w słoneczny poranek ma temperaturę barwową ok. 3000 K, a w południe 6500 K.
Wskaźnik odwzorowania kolorów. Oznaczony jest symbolem Re. W przypadku halogenów wskaźnik ten ma wartość maksymalną, czyli 100 – dzięki czemu kolory są dobrze odwzorowane. Natomiast wartość tego współczynnika dla świetlówek i żarówek LED jest różna – mogą dawać zimne lub ciepłe światło. Jest to ważne, kiedy dobieramy oświetlenie do miejsc, w których zależy nam na prawidłowym odwzorowaniu kolorów, np. do łazienki czy garderoby.
Regulacja natężenia światła. Jeśli na opakowaniu umieszczony jest taki symbol, to oznacza, że świetlówka czy żarówka LED nie będą pasowały do standardowych regulatorów światła. Nie dotyczy to większości halogenów, które współpracują ze ściemniaczami.
Liczba cykli włączania/wyłączania. Dotyczy tylko świetlówek kompaktowych, których najczęściej żywotność skraca się w przypadku częstego włączania i wyłączania. Dlatego do przedpokoju czy łazienki (tam, gdzie często włączamy i wyłączamy światło), wybierzmy świetlówki, które są wytrzymać nawet do miliona cykli (standardowa ilość cykli to 3000-6000).
Temperatura działania. Ma znaczenie jeśli szukamy żarówek do zewnętrznego oświetlenia, np. ogrodu czy ganku. Zwróćmy więc uwagę na zakres temperatur i upewnijmy się, że jest on wystarczający.
Asia