M jak Mrówka

Żarówki dobrze oznakowane – jakie informacje znajdują się na opakowaniu

Żarówki dobrze oznakowane – jakie informacje znajdują się na opakowaniu

Zakup źródeł światła może przyprawić o zawrót głowy. Zamiast żarówek wolframowych, dziś do dyspozycji mamy oszczędzające energię świetlówki, halogeny i powszechnie stosowane lampy LED. Co warto wiedzieć, zanim pójdziemy na zakupy?

Wycofywane od 2009 r. tradycyjne żarówki wolframowe oraz najmniej wydajne halogeny i świetlówki są zastępowane przez żarówki energooszczędne. Nowe energooszczędne źródła światła wyglądają często tak samo jak wcześniej stosowane – zarówno ich kształt, jak i gwint pasują do opraw zamontowanych w naszych domach i mieszkaniach. Nie należy także obawiać się o barwę światła – z powodzeniem wybierzemy odpowiednią. Wiele cennych informacji znajdziemy na opakowaniu. Należy tylko umieć z nich korzystać.

Strumień świetlny emitowany przez żarówkę

Mierzony w lumenach (lm). Stał się kluczowym parametrem określającym skuteczność świetlną żarówki. Jest obecnie równie ważnym parametrem jak w przeszłości moc żarówki. Skuteczność świetlna tradycyjnych źródeł światła wynosi około 11-12 lumenów na 1 wat. Aby zastąpić 40-watową żarówkę, strumień świetlny powinien mieć 410-470 lumenów, a 60-watową 700-810 lumenów.

Efektywność energetyczna

Określa energooszczędność żarówki. Klasy efektywności oznaczone są literami od A do G. Tylko produkty z klasą energetyczną A są uznawane za energooszczędne.

Żywotność żarówki

Czas świecenia źródła światła wyrażony jest w liczbie godzin. Dla niektórych świetlówek kompaktowych znaczenie ma również liczba włączeń i wyłączeń. Żywotność żarówek może wynosić od tysiąca godzin w przypadku żarówek tradycyjnych, 5 tys. godzin dla halogenów, do 15 tys. godzin w przypadku najlepszych świetlówek kompaktowych i do 35 tys. godzin dla żarówek LED. Dłuższy czas świecenia oznacza nie tylko oszczędności finansów, ale też czasu, który musimy poświęcić na zakup i wymianę żarówek.

Barwa światła (temperatura barwowa)

Wyraża się ją w kelwinach. Klasyczne żarówki żarowe zawsze dają światło o barwie ciepłej bieli. Świetlówki kompaktowe, halogeny i lampy LED oferują szerszy wachlarz temperatury barwowej. Różnice te mogą być ważnym czynnikiem przy ich wyborze, np. temperatura barwowa 2700-3000 K sprzyja odpoczynkowi, zaś temperatura 4000 K jest najlepsza do pracy.

Liczba cykli włącz/wyłącz (on/off)

Istotna tylko przy wyborze świetlówek. Częste zapalanie może bowiem skrócić ich żywotność. Standardowej świetlówki kompaktowej (liczba cykli włącz/wyłącz do 6000) lepiej nie instalować tam, gdzie będzie się ją zapalać częściej niż trzy razy dziennie. W łazience, WC, kuchni czy holu warto zastosować świetlówki, które są przeznaczone na milion cykli.

Czas nagrzewania

Ważny przy wyborze świetlówek kompaktowych. By się nagrzać i osiągnąć pełny strumień świetlny, typowa świetlówka kompaktowa potrzebuje do 2 sekund na zapalenie i do 60 sekund na osiągnięcie 60% swojego strumienia świetlnego. Dostępne są także specjalne świetlówki kompaktowe, które włączają się prawie tak szybko, jak inne rodzaje żarówek.

Regulacja natężenia światła

Kupując świetlówki kompaktowe i żarówki LED-y, zawsze trzeba sprawdzać ten symbol na opakowaniu, gdy chcemy, by działały w połączeniu ze standardowym regulatorem oświetlenia (tzw. ściemniaczem). Wówczas trzeba wybrać te z opcją regulacji natężenia światła, w przypadku ulepszonych żarówek halogenowych natężenie światła zawsze daje się regulować.

Żarówki dobrze oznakowane – jakie informacje znajdują się na opakowaniu
fot. Osram

Temperatura działania żarówki

Ma znaczenie, gdy kupujemy żarówkę do oświetlenia zewnętrznego. Najlepiej wybrać taką, która dobrze pracuje również w minusowej temperaturze. Inaczej w niskich temperaturach strumień świetlny może być słabszy.

Wymiary żarówki

Podane na opakowaniu najlepiej skonfrontować z wielkością wcześniej użytych w naszych oprawach, inaczej może okazać się, że nowa żarówka np. wystaje z kinkietu czy lampy zawieszonej nad stołem.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *