M jak Mrówka

Żagiel nad tarasem i balkonem

Żagiel nad tarasem i balkonem

W ciepłe dni wolny czas najchętniej spędzalibyśmy na tarasie lub balkonie. Jednak zbyt mocne słońce lub deszcz mogą nam to utrudnić. Rozwiązaniem jest żagiel, który rozpostarty nad tarasem skutecznie ochroni nas przed niesprzyjającą aurą.

Taras czy balkon to miejsca, które lubimy z wielu powodów. Jedni przepadają za spokojnym odpoczynkiem, a inni za chwilami spędzonymi w wygodnym fotelu z dobrą lekturą czy muzyką. Są to również miejsca wspólnego spędzania czasu z przyjaciółmi. Z tego powodu taras musi być odpowiednio urządzony, a jednym z elementów jest jego odpowiednie zadaszenie. Istnieje wiele różnych możliwości osłon, a jednym z nich jest nowoczesny i coraz bardziej popularny żagiel (znany także jako markiza żaglowa). Zastosowane w nim rozwiązanie zaczerpnięto z tradycji morskich. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi oraz wykorzystywanemu na zadaszenie materiałowi.

Żagiel nad tarasem i balkonem Żagiel nad tarasem i balkonem

Żagiel nad tarasem i balkonem Żagiel nad tarasem i balkonem

Żagiel przeciwsłoneczny, tak jak parasol, jest tylko częścią ochronną – chroni przed deszczem i słońcem. W zależności od rozmiaru może jednak zapewnić dużo większą przestrzeń zacienienia, a jego cena nie jest wcale wysoka. Żagiel łączy w sobie funkcjonalność i efektowny wygląd. Nie jest zadaszeniem stałym. Możemy go stosować tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – w każdej chwili żagiel możemy zwinąć, nie ogranicza więc dostępu do światła słonecznego, gdy chcemy cieszyć się letnim słońcem. Przesłona ta wykonana z zaimpregnowanej tkaniny poliestrowej dakron stosowanej do ożaglowania – materiału odpornego na działanie promieniowania UV i wodę – dobrze zamontowana w przeciwieństwie do kruchych parasoli może przetrwać wiele lat. Dostępne są również żagle przeciwsłoneczne wykonane z bardzo mocnego polietylenu HDPE o dużej gramaturze, zapewniające nawet 90-95% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz żagle wodoodporne z poliestru z powłoką PU.

Żagiel nad tarasem i balkonem Żagiel nad tarasem i balkonem

Żagiel można połączyć z elewacją, chociaż najczęściej wykorzystuje się go jako konstrukcję wolno stojącą. Jego montaż jest łatwy i szybki dzięki kompletnym zestawom montażowym, możemy wykonać go samodzielnie. Typowy kształt tego rodzaju zadaszeń to trójkąt, kwadrat lub prostokąt – sprzedawane są jako gotowe produkty lub mogą być wykonane na wymiar. Za kształtem tego typu osłon podąża ich kolorystyka – zadaszenia żaglowe dostępne są głównie w odcieniach bieli oraz pastelowej żółci. Takie zadaszenie tarasu jest również niezwykle efektowne i przywołuje miłe skojarzenia z żaglówkami płynącymi po błękitnym morzu.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *