Trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą kuchnię bez nowoczesnej lodówki. Znakiem rozpoznawczym kuchennego AGD jest dzisiaj rozwinięta, podążająca za naszym stylem życia funkcjonalność sprzętów.
Inny sposób robienia zakupów (rzadziej, a więcej), większa niż kiedyś oferta produktów, nowe potrawy, do których potrzebujemy większej liczby składników – to wszystko sprawia, że przeciętnej rodzinie z trudem wystarcza średniej wielkości lodówka. Znakiem rozpoznawczym nowoczesnej kuchni jest obszerne, często dwudrzwiowe urządzenie. Funkcjonalnie są to urządzenia bardzo zaawansowane. W wielu modelach znajdziemy systemy pozwalające dłużej zachować świeżość przechowywanych w nich produktów. Służą temu specjalne szuflady z ustawieniami temperatury i wilgotności powietrza dostosowanymi do konkretnych rodzajów pożywienia – mięsa, ryb czy warzyw. Niektóre chłodziarki mają wyświetlacze informujące nas nie tylko o tym, w jakich warunkach należy przechowywać dane produkty.
Ale nowoczesne modele lodówek to nie tylko bardziej przestronne, ergonomiczne i lepiej zorganizowane miejsce na produkty. Lodówki zawsze należały do sprzętów zużywających dużo energii. Większość dostępnych dzisiaj modeli ma klasę efektywności energetycznej A, a nawet A+++, co oznacza, że są one energooszczędne. Służą temu funkcje obniżające zużycie energii: system usuwania szronu i wilgoci, podnoszenia temperatury w chłodziarce w czasie wyjazdu domowników, kontroli otwartych drzwi oraz półki i szuflady o zróżnicowanej temperaturze.
Gdy kuchnia jest otwarta, ważne jest, aby lodówka cicho pracowała – dostępne są modele emitujące poniżej 45 dB. O temperaturach, w jakich urządzenie może pracować, mówi klasa klimatyczna lodówki.
W Polsce sprawdzą się lodówki o klasie klimatycznej SN (subnormalny) lub N (normalny), które pracują w temperaturze od +10 do +32°C. Źle dobrana klasa klimatyczna może spowodować większy pobór energii.
Gdy w naszej okolicy często zdarzają się wyłączenia prądu, możemy kupić lodówkę z możliwością utrzymywania niskiej temperatury bez zasilania (od 2 do nawet 54 godzin). Zwróćmy też uwagę na zdolność zamrażania lodówki, czyli osiągnięcia najniższej temperatury dla określonej ilości produktów spożywczych. Może wynosić od 2 do nawet 25 kg – dobra lodówka powinna mieć wyższą niż 5 kg. O wydajności energetycznej lodówki decyduje czynnik chłodzący użyty w lodówce. Lepiej wybrać lodówkę z dwoma agregatami niż z jednym. Pozwalają one na wyłączenia komory, z której nie korzystamy. Umożliwiają także mrożenie większej ilości produktów jednocześnie oraz zabezpieczają lodówkę w razie awarii.
Marzena