Jesień w pełni. Mój ogród nieco przygasa, dlatego postanowiłam go ożywić, sadząc w donicach wrzosy. Ich nieco przygaszone barwy doskonale wpisują się w klimat babiego lata.
Wrzosy i wrzośce należą do roślin utożsamianych z jesienią. I słusznie, kwitną one bowiem od sierpnia aż do listopada. Ich kwiaty osadzone na wzniesionych pędach mogą być fioletowe, różowe, białe. Doskonale wyglądają zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach, gdy posadzimy ich więcej. Duża grupa tych roślin, a także kompozycja z innymi roślinami – najlepiej wrzosowatymi – uwypukla ich urodę. Walory estetyczne wrzosowatych może także podkreślić pojemnik, w jakim zostały umieszczone.
W czym sadzić wrzosy i wrzośce
Odpowiednie będą doniczki oraz pojemniki, które nie zahamują odpływu nadmiaru wody. Posadzone w donicach można też umieścić w różnorodnych osłonkach. Do wykorzystania mamy wszystkie rozwiązania, które tylko podpowiada nam wyobraźnia i nasza wrażliwość estetyczna. Sięgnijmy więc po stare kosze wiklinowe (jeśli chcemy, by służyły nam dłużej warto je wyścielić folią, którą łączymy z krawędzią osłonki. Docenimy też atuty dekoracyjne starych łubianek, którym można nadać interesujący kolor farbą w sprayu. A co z obtłuczonymi emaliowanymi miskami, garnkami czy czajnikami? Poczują się dumne, gdy umieścimy w nich piękne wrzosy i wrzośce.
By wrzosy dobrze rosły
Jeśli chcemy, by nasz projekt – wrzosy w pojemnikach – trwał dłużej niż jeden sezon, musimy zadbać o odpowiednie warunki uprawy. Przede wszystkim wybierzmy na tyle dużą donicę, by korzenie roślin czuły się rozluźnione. Należy zadbać o kwaśny odczyn podłoża, które powinno być dość żyzne i przepuszczalne – niekiedy sklepy oferują gotową ziemię do roślin kwasolubnych lub wrzosowatych. Pamiętajmy również, że wrzosy i wrzośce najlepiej rosną oraz kwitną w pełnym słońcu. Jeśli rośliny przetrwają więcej niż sezon, należy zasilić je specjalistycznym nawozem do roślin wrzosowatych. Są to rośliny wrażliwe na mróz, dlatego gdy nastają prawdziwe chłody, przestawmy nasze donice w chłodne miejsce z dostępem do światła słonecznego.
Ania