Warto założyć wrzosowisko, ponieważ jest atrakcyjne przez cały sezon – od wczesnej wiosny do zimy. Ktoś zaraz powie, że pewnie nie w każdym ogrodzie da się je założyć i na pewno jest to bardzo trudne. Jest to łatwiejsze niż się wydaje. Ale po kolei.
Wrzosowisko można założyć w każdym ogrodzie z przeciętną ziemią ogrodową, a im będzie ona lżejsza i bardziej przepuszczalna, tym lepiej. Zupełnie nie nadaje się tylko ciężkie, gliniaste podłoże. Wrzosy możemy sadzić o każdej porze roku, ale najlepiej właśnie teraz, we wrześniu, ponieważ ich oferta jest największa.
Odpowiednie miejsce
Wrzosy, a także wrzośce i inne roślin kwaśnolubne płytko się korzenią, dlatego nie musimy wymieniać podłoża – wystarczy, że zakwasimy wierzchnią, 20-centymetrową warstwę zwykłej gleby, przekopując ją kwaśnym torfem. Na 1 m² powinniśmy przeznaczyć ok. 200 l torfu kwaśnego. Niby dużo, ale to jednorazowy wydatek i wysiłek. Podłoże należy wcześniej odchwaścić i wzbogacić kompostem lub starym obornikiem. Mniej pracy będziemy mieli, jeśli zdecydujemy się na zakwaszanie samych dołków pod grupami roślin, ale późniejsze efekty mogą nie być tak dobre, jak przy mieszaniu podłoża. Pamiętajmy, że miejsce pod wrzosowisko musi być słoneczne, bez cienia, najlepiej w wyeksponowanym miejscu – pod oknem, na pochyłości, w przedogródku.
Wrzosowisko pełnie roślin
Gdy już mamy przygotowane wrzosowe poletko, możemy zacząć sadzenie. Powinny się na nim znaleźć oczywiście wrzosy w kilku kolorowych odmianach, wrzośce, które kwitną wczesną wiosną, różnego rodzaju byliny kwitnące latem (m.in. kocimiętka, len, macierzanka, posłonek, miłek, przetacznik), krzewinki (golteria, modrzewnica, borówka brusznica) oraz trawy i turzyce. Na obrzeżach mogą się pojawić krzewy (różanecznik, kalmia, pieris) i niskie drzewa (kosodrzewina). Wrzosy i drobne krzewinki na rabacie wrzosowej sadzi się dosyć gęsto – ok. 10 roślin na 1 m². Rozmieszczamy je w jednorodnych grupach kolorystycznych, po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt roślin, tak by utworzyły kolorowy dywan. Podczas sadzenia rośliny można umieszczać 2-3 cm głębiej niż rosły w pojemnikach. To ochroni system korzeniowy przed przemarznięciem.
autor tekstu: Marek
zdjęcia: pixabay.com