M jak Mrówka

Wodooszczędne AGD

Wodooszczędne AGD

Opłaty za wodę stanowią poważną pozycję w domowych rachunkach. Mogą być jeszcze wyższe, bo woda ciągle drożeje, a jej oszczędzanie nie weszło nam jeszcze w nawyk. Tymczasem każdy zaoszczędzony litr przynosi wymierne korzyści.

Wodooszczędne AGD

Większość nowych sprzętów AGD pozwala na oszczędne zużycie wody – są one dostępne w standardowej cenie. Jednak najbardziej wodooszczędne sprzęty mogą być sporo droższe od standardowych – 50-100%.

Zmywarki

Zmywając ręcznie, zużywamy 50-100 litrów wody. Zmywarka zużyje jej znacznie mniej: tradycyjna 15-22 litry, a najbardziej wodooszczędne modele – nawet do 7 litrów. Przy założeniu, że ręcznie zmywamy naczynia przynajmniej dwa razy dziennie, a zmywarkę uruchamiamy raz, w ciągu dnia możemy zaoszczędzić nawet 150-200 litrów wody. Dostępne dzisiaj zmywarki są wyposażone w programy dopasowujące ilość wody do stopnia zabrudzenia naczyń. Są też dostępne urządzenia wyposażone w specjalny system hydrauliczny, który wykorzystuje wodę z ostatniego płukania do wstępnego zmywania kolejnej partii naczyń.

Pralki

Również dzisiejsze pralki zużywają niemal o połowę mniej wody niż te sprzed kilkunastu lat. Jeśli mamy więc pralkę starego typu, która np. często się psuje, warto wymienić ją na nową. W oszczędzaniu wody wspomoże nas funkcja „pół wsadu”, która dopasowuje ilość wody do zadanego programu, czy też model wyposażony w wagę potrafiącą dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań. Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję pralki: te z bębnem pochylonym o 5-10% zużywają mniej wody. Są też dostępne modele z dyszami zraszającymi, dzięki którym potrzeba mniej wody do zamoczenia i wypłukania prania. Oszczędne są też pralki z systemem air buble, czyli praniem bąbelkowym. Pranie ubrań polega na wtłaczaniu do bębna pęcherzyków powietrza zmieszanych z wodą i proszkiem. Bąbelki usuwają brud szybciej i skuteczniej niż woda z detergentem. Warto zainteresować się pralkami z automatycznym dozowaniem detergentów. Ilość środka dobierana jest do stopnia twardości wody i ciężaru pranych ubrań. Takie precyzyjne dozowanie detergentów zmniejsza liczbę niepotrzebnych płukań i pozwala zaoszczędzić kolejne kilka litrów wody.

Monika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *