M jak Mrówka

Wiosenne czyszczenie dywanów – sprzęty i środki chemiczne

Wiosenne czyszczenie dywanów – sprzęty i środki chemiczne

Na wiosnę co roku myjemy okna, zmieniamy zasłony i dekorujemy dom. Do naszych corocznych obowiązków dołączmy czyszczenie dywanu.

Dywan to ważny element wystroju wnętrza. Jednak, gdy jest brudny i zniszczony, przestaje pełnić swoją dekoracyjną funkcję. Jeśli chcemy, by jak najdłużej zachował swój oryginalny kolor i fakturę, pamiętajmy, że regularne odkurzanie szczotką przeznaczoną do dywanów to za mało. Co najmniej raz w roku musimy go dokładnie wyczyścić. Wiosna to doskonały czas na pranie dywanu.

Z dywanem ostrożnie

W trakcie czyszczenia chrońmy obicia, meble i podłogę. Jeśli wybierasz mokrą metodę upewnij się, że dywan wyschnie w przeciągu 24 godzin. To zapobiegnie powstaniu pleśni i uszkodzeniu posadzki. Na szczęście wiosną i latem, gdy pogoda dopisuje możemy suszyć go na dworze, przewieszony przez trzepak wyschnie bardzo szybko.

Wiosenne czyszczenie dywanów – sprzęty i środki chemiczneDo dzieła!

Zacznij od dokładnego odkurzenia dywanu. Odkurz zarówno jego wierzch, jak i spód. Następnie przygotuj dużą gąbkę i nasącz ją odpowiednim płynem. Wybór środków do prania dywanów jest duży. W każdej drogerii i większym supermarkecie znajdziemy kilka propozycji zarówno do prania na sucho, jak i mokro. Do czyszczenia na sucho wykorzystajmy talk, sodę czy gotowy produkt ze sklepu. Posypujemy proszkiem runo, zostawiamy na kilka godzin, po czym odkurzamy. To najłatwiejsza metoda, jednak nie najbardziej efektywna. Do czyszczenia na mokro doskonale sprawdzają się domowe mieszanki. Plamy pocieramy gąbką nasączoną roztworem przygotowanym z kubka amoniaku i dwóch litrów ciepłej wody. Warto wypróbować też mieszanki octu z solą (4 łyżki soli na szklankę octu). Z większymi zabrudzeniami bardzo dobrze poradzi sobie też ocet z proszkiem do prania. Gotowe środki są skuteczne i wygodne w obsłudze, jednak często działają drażniąco na skórę oraz mają mocny, nieprzyjemny zapach.

Odkurzacz piorący

Jeśli mamy dużo dywanów, a na dodatek potrzebujemy myć je często z uwagi na ich jasną kolorystykę czy też obecność w domu zwierząt i dzieci, na pewno warto zainwestować w piorący odkurzacz. Profesjonalnym sprzętem z pewnością najskuteczniej usuniemy zanieczyszczenia, jednak pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest ścisłe trzymanie się instrukcji dołączonej do odkurzacza. Pominięcie któregokolwiek ze wspomnianych etapów może spowodować niedopraniem wierzchniej okrywy.

Wiosenne czyszczenie dywanów – sprzęty i środki chemiczneInwestycja w dobry odkurzacz

Warto polować na okazje, bo dobry odkurzacz piorący to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą specjalnie przeznaczonego do tego celu proszki i płyny. W zależności od modelu są one tańsze lub droższe – przed zakupem sprzętu warto więc sprawdzić, ile wydamy na dłuższe użytkowanie sprzętu.

Tańszą opcją jest zakup dobrego odkurzacza z turbo- lub elektroszczotką – nie ominie nas wtedy czyszczenie dywanu gąbką na kolanach, jednak zajmie nam ono o wiele mniej czasu i energii niż gdybyśmy mieli zwykły odkurzacz.

Magda

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *