M jak Mrówka

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Chociaż pozornie to bardzo prozaiczny przedmiot – wieszak – ma on bardzo praktyczne zastosowanie. Rodzaj i fason, jaki wybierzemy do szafy może w znacznym stopniu wpłynąć na zachowanie dobrej jakości naszej garderoby oraz na ekonomiczne, oszczędzające miejsce przechowywanie. Jednym słowem – wygoda.

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Najpopularniejsze wieszaki plastikowe

Całą gamę popularnych i niedrogich wieszaków na ubrania stanowią te z tworzywa. Kolorowe, o bardziej lub mniej zaokrąglonych kształtach, dłuższe lub szersze, klasyczne w fasonie lub o ciekawych designerskich kształtach znajdziemy w każdym sklepie. Na co jednak warto zwrócić uwagę przy wyborze takich wieszaków na garderobę? Oczywiście na jakość. Dobry materiał, trwały, nie ulegający szybko zniszczeniu to podstawa, by wieszak sprawdził się zarówno w szafie na lekkie ubrania, jak i w garderobie z płaszczami oraz kurtkami. Ważne zatem, żeby był dość elastyczny i poddawał się naciskom. Drugim istotnym parametrem jest haczyk (ucho), na którym wieszamy ów przedmiot. Zbyt gruby i masywny może nie mieścić się w przestrzeń pomiędzy drążkiem a znajdującą się nad drążkiem półką oraz stanowić opór przy przesuwaniu. Warto, by wieszak z tworzywa (plastikowy) miał również na powierzchni ramienia wręby, które umożliwią wieszanie garderoby na ramiączka. Bardzo wygodne są te warianty wieszaków plastikowych, których brzegi ramion pokryte są szorstkim materiałem np. imitującym zamsz – daje on bowiem pewien opór – powieszone na nich ubrania, szczególnie ze zwiewnych tkanin, nie zsuwają się. Kupując zestaw wieszaków z tworzywa, warto też zwrócić uwagę, czy mają one możliwość tzw. sztaplowania – czyli wkładania jeden w drugi. Kiedy są nie używane, zajmują dzięki temu znacznie mniej miejsca.

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby  Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby
 Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderobyWieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Wieszaki drewniane

Wieszaki z tworzywa są uniwersalne i najbardziej popularne. Jednak mając na wyposażeniu garderobę „szlachetną”: garnitury, garsonki, płaszcze czy palta, z wymagających nie znoszących zdefasonowania materiałów, warto wybierać wieszaki drewniane. Wieszaki drewniane są równie popularne jak plastikowe, niemniej wymagają więcej miejsca w szafie i są na pewno cięższe, masywniejsze, mniej wygodne np. w podróży. Zapewniają jednak bardziej pewne i stabilne przechowywanie garderoby. Mają zastosowanie tam, gdzie zależy nam, by ramiona w sukienkach, marynarkach i żakietach nie ulegały wybrzuszeniu. Szczególnie polecane są wtedy modele, których zakończenia ramion są dodatkowo poszerzone i wygładzone – wypełniają garderobę wierzchnią niczym prawdziwe ramiona. Oczywiście zajmują zdecydowanie więcej w przestrzeni, dlatego warto wybierać je tam, gdzie strefa szafy jest mniej użytkowana i nie graniczy z częścią codzienną – tam, gdzie bluzki i koszule. Bardzo ważnym elementem w wieszakach drewnianych jest oczywiście haczyk, który powinien być obrotowy i umożliwiać dopasowanie układu (równoległy lub prostopadły) w jakim chcemy powiesić ubranie.

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Wieszaki na spódnice i spodnie

Całą grupę niezwykle ważnych wieszaków stanowią te na spodnie oraz spódnice. I tu w asortymencie sklepów znajdziemy wiele wariantów. Tradycyjne modele wykorzystują do utrzymywania garderoby zaciskową listwę działającą niczym zawias. Poluzowując zacisk otwieramy ramiona wieszaka i możemy precyzyjnie umieścić brzeg spódnicy czy spodni, zapewniając im po powieszeniu swobodne ułożenie bez narażenia na zagniecenia. W tej samej roli sprawdzą się wieszaki, w których ramieniu znajdują się szczypczyki. Podobnie jak przy wieszakach do bluzek, koszul czy sukienek trzeba zwrócić uwagę na jakość i materiał z jakiego wykonany jest wieszak, np. lekkie szczypczyki o słabym ścisku mogą nie poradzić sobie z utrzymaniem ciężkich wełnianych spodni czy długiej spódnicy.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem pozwalającym na znaczną oszczędność miejsca będą wieszaki w formie drabinki, umożliwiające przewieszanie głównie spodni, jedna para nad drugą.

                               Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Wieszaki o dodatkowych funkcjach

Porządek w szafie zapewnią również wieszaki o nietypowym zastosowaniu. Szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo szuflad i półek, warto pokusić się o zakup wieszaków na apaszki, paski czy krawaty. Zwykle nieduże, nie zabierają dużo miejsca, a pozwalają wygodnie przepleść kilka takich dodatków galanteryjnych i powiesić na drążku obok innych ubrań.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są wieszaki z dodatkowymi udogodnieniami, np. wieszaki zapachowe. Nasycone olejkami eterycznymi wprowadzają do szafy miłą nutę zapachową, którą dodatkowo przechodzą też powieszone na nich ubrania. Zniechęcają przy tym mole. Bardzo wygodne są również wieszaki mobilne pompowane, których rozmiar możemy dostosować i wyjątkowo sprawdzają się w podróży.

Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby Wieszaki – odpowiednio dobrane ułatwiają przechowywanie garderoby

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Świetny wpis 🙂 My z mężem zbudowaliśmy sami wieszak z półeczką dla synka, tak, żeby sam mógł sięgać po swoją kurtkę i buty. Instrukcję wykonania wieszaka krok po kroku umieściliśmy na naszym blogu, zapraszamy.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *