M jak Mrówka

Ubranie bez skazy – jakie akcesoria pomogą oczyścić strój

Ubranie bez skazy – jakie akcesoria pomogą szybko oczyścić strój

Ostatni look w lustro przed wyjściem w eleganckim stroju i okazuje się, że na ramieniu pozostało kilka włosów po czesaniu, przy kieszeni jakieś paproszki, a przy rękawie nieco „zmechacony” materiał! Przebierać się!? Niekoniecznie, lepiej sięgnąć po wygodne akcesoria oferowane z myślą o szybkim i skutecznym, a przy tym wygodnym oczyszczeniu ubrania z drobnych zanieczyszczeń.

Ubranie bez skazy – jakie akcesoria pomogą szybko oczyścić strój

Kto ma w domu psa, kota, ale też inne zwierzę gubiące sierść wie, że w kontakcie z pupilem nie raz na ubraniu pozostaje mnóstwo włosów. Nawet jeśli nie bierzemy stworzenia na ręce, wystarczy, że usiądziemy lub oprzemy się o fotel, sofę, kanapę i od razu naelektryzowane ubranie przyciąga mnóstwo sierści. Ale problem zanieczyszczeń na ubraniu nie dotyczy jedynie kontaktu z sierścią, wszędobylski kurz, który głównie składa się z mikrowłókienek tkanin, nasze włosy, a także drobiny jedzenia (okruszki) niejednokrotnie „upiększają” naszą garderobę – szczególnie tę ciemnych kolorach.

Pamiętam dobrze, że na wyposażeniu szafy mojej babci była zwykle niewielka ręczna szczoteczka do ubrania o ostrym włosiu, którą każdorazowo przed wyjściem babcia czyściła ramiona i poły marynarki dziadka. Jest to sposób sprawdzony i godny stosowania nadal. Jednak w bogatej ofercie gadżetów, które ułatwiają nam codzienne działania znajdziemy te bardziej nowoczesne, dedykowane specjalnie na potrzeby sprawnego i szybkiego (takiego właśnie „zaraz przed wyjściem”) oczyszczenia ubrania z drobnych zanieczyszczeń, które pod względem skuteczności mogą konkurować ze wspomnianą szczoteczką.

Jednorazowe i wielorazowe rolki do czyszczenia garderoby

Do najbardziej wygodnych i bardzo skutecznych należą rolki. To nic innego jak obrotowy wałek na wygodnej rączce. W sklepach znajdziemy dwa rodzaje rolek – rolki z taśmą oraz tzw. rolki wieczne. Te pierwsze to nawinięta na wałek mocno klejąca się taśma, do której po przeciągnięciu przez fragment ubrania przywierają się błyskawicznie wszelkie włosy, paproszki i pył. Po użyciu, kiedy wałek pokryje się brudami, zrywamy taśmę odsłaniając następną czystą i mocno klejącą warstwę. Na wałku znajduje się duża ilość warstw także możemy potraktować przyrząd jako wielorazowego użytku, niemniej po jakimś czasie wyczerpie się. Wtedy bez trudu można dokupić tzw. zapas – rolkę bez rączki i wymienić.

Ubranie bez skazy – jakie akcesoria pomogą szybko oczyścić strój

Drugim rodzajem dostępnych na rynku rolek są wspomniane rolki wieczne, czyli takie, w których wałek nie jest pokryty taśmą, ale niewymienną, stałą warstwą silikonowego kleju. To wielorazowego użytku urządzenie działa analogicznie jak rolka z taśmą – po przeciągnięciu wzdłuż materiału zabiera ze sobą wszelkie zanieczyszczenia, które skutecznie przyklejają się do lepkiego wałka, nie pozostawia on przy tym żadnych śladów. Po użyciu wystarczy wałek zdjąć z uchwytu i przepłukać pod bieżącą wodą.

Welurowe szczotki na wyposażeniu garderoby

Zdarza się jednak, że włosy czy okruchy zbyt mocno wbiły się w materiał i mimo kilkukrotnego użycia rolki niestety pozostają na ubraniu. W takim przypadku doskonale sprawdzi się szczotka welurowa (określana też szczotką włoską) z niewielkimi włoskami produkowana z myślą o skutecznym czyszczeniu ubrań, ale też tapicerki. Niezbędne w nowoczesnej garderobie.

Ubranie bez skazy – jakie akcesoria pomogą szybko oczyścić strój

Szczotki welurowe do czyszczenia ubrań są wyjątkowe skuteczne z tego względu, że na ich powierzchni czyszczącej znajduje się wyściółka z weluru i mikrowłosków ustawionych pod kątem. Dlatego ważne jest w jakim kierunku pracuje szczotka – zwykle jest to wyraźnie zaznaczone strzałką. Ostre włoski podważają mocno wbite zanieczyszczenia, które przywierają z kolei do gęstej welurowej warstwy. Szczotkę łatwo po użyciu oczyścić – wystarczy dłonią przetrzeć powierzchnię czyszczącą w odwrotną stronę niż zaznaczona na szczotce.

Ręczne parownice z nakładką czyszczącą – doskonałe odświeżenie ubrania

Wielu producentów stara się unowocześnić urządzenia do czyszczenia ubrań i nadać im pełną uniwersalność.

Bardzo wygodnym gadżetem, który sprawdzi się na potrzeby „podrasowania” wyglądu naszego ubrania przed wyjściem będzie ręczna parownica z funkcją czyszczenia ubrania. Pozwoli nawet w ostatniej chwili (bez użycia żelazka i deski do prasowania) wygładzić wszelkie zagniecenia, powstałe nawet w efekcie samego ubierania się, jak również dzięki wykorzystaniu welurowych i szczotkowych nasadek umożliwi precyzyjne pozbycie włosów, sierści i drobnych paproszków.

Minigolarki do supełków na ubraniach

Zdarza się jednak, że mimo starannego oczyszczenia na ubraniu pozostają wyraźne „baboczki”, które niestety nie są efektem kontaktu np. z kurzem, ale wynikiem „mechacenia” się samej tkaniny. Powstają wtedy mikrosupełki, szczególnie tam gdzie odzież podlega tarciom (pod pachami, na bokach, przy kołnierzu). Dotyczy to głównie odzieży z dzianiny.

I tutaj producenci małego AGD przychodzą z pomocą. Na stoiskach z tego typu akcesoriami znajdziemy minigolarki do ubrań. Są to niewielkie urządzenia elektryczne (na baterie lub zasilacz), które precyzyjnie usuwają/golą wszelkiego rodzaju supełki i zmechacenia tkanin. Bezpieczną część tnącą przesuwamy wzdłuż miejsc, gdzie tkanina straciła swoją oryginalną fakturę i w ten sposób golimy jeden po drugim wystające „bąbelki”, efektownie wygładzają powierzchnię materiału. Usunięte supełki zbierają się w pojemniczku, który stanowi integralną część urządzenia. Po użyciu łatwo go wyjąć i opróżnić.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *