W sezonie grzewczym dymiące kominy to nieodłączny element krajobrazu. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak bardzo ten dym szkodzi. Chorobotwórcze zanieczyszczenia, które wdychamy wraz z powietrzem w największym stopniu zagrażają dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym.
Nie każdy też ma świadomość, że główną przyczyną smogu, czyli zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja (emisja na niskiej wysokości), powstająca z ogrzewania gospodarstw domowych węglem i innymi paliwami stałymi, często w piecach niespełniających żadnych standardów emisyjnych.
Aż 52% niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM 10 w powietrzu pochodzi właśnie z naszych domów. Pył ten składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji i może zawierać substancje toksyczne takie jak np. rakotwórczy benzo[a]piren oraz metale ciężkie. 1 kg węgla spalanego w domowych piecach to nawet 283 g pyłu i 39 g dwutlenku siarki. Mnożąc te cyfry przez liczbę kominów w naszej okolicy, którymi wydobywają się spaliny powstałe ze spalania węgla, odsłania się czarny obraz jakości powietrza, którym oddychamy. Niepokojące informacje dotyczące bardzo złego stanu powietrza w wielu regionach naszego kraju powinny skłonić do myślenia o sposobie ogrzewania naszych domów.
Zmiana z korzyścią dla wszystkich – nowoczesny kocioł i pompa ciepła
W trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych warto zastanowić się poważnie nad wymianą starego kotła węglowego na bardziej ekologiczne urządzenie grzewcze, np. na nowoczesny kocioł gazowy (którego spaliny zawierają nieporównywanie mniej szkodliwych substancji, aniżeli spaliny powstałe ze spalania węgla) lub pompę ciepłą (która nie wytwarza żadnych spalin!).
Wymiana kotła węglowego nie tylko sprawi, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy, ale również przyniesie inne korzyści. Przede wszystkim zapewni nam komfort ogrzewania. Bezobsługowy kocioł gazowy czy pompa ciepła nie będzie wymagać od nas uciążliwego dokładania paliwa dla utrzymania wymaganej temperatury w domu, doglądania pieca i jego regularnego czyszczenia. Pozbędziemy się również kłopotliwego pyłu węglowego, a kotłownię będziemy mogli przeznaczyć na inny cel, np. urządzić w niej pralnię lub domową siłownię. Kocioł gazowy czy pompa ciepła to nie tylko urządzenia w pełni automatyczne (po zaprogramowaniu ich pracy o ogrzewaniu możemy praktycznie zapomnieć), ale również czyste.
Bezpieczne użytkowanie
Pompy ciepła i nowoczesne kotły gazowe są także bezpieczne w użytkowaniu. W przypadku ich eksploatacji nie ma np. ryzyka zapalania się sadzy w kominie. Dzięki temu, że nowoczesne kotły gazowe pobierają powietrze niezbędne do spalania paliwa z zewnątrz budynku, nie ma też niebezpieczeństwa, że spaliny przedostaną się do pomieszczeń domu i dojdzie do zatrucia tlenkiem węgla, czyli zaczadzenia.
Kotły z myślą o oszczędnościach
Kotły węglowe są nadal chętnie stosowane z uwagi na dość niskie koszty eksploatacji. Jednak w ostatnich latach ceny zakupu węgla, w szczególności wysokogatunkowego, bardzo wzrosły i trend ten będzie się raczej utrzymywał. Zaletą zastosowania np. kotła gazowego, poza dobrym efektem ekologicznym, wysokim komfortem i bezpieczeństwem użytkowania mogą być także niskie koszty ogrzewania. Gazowy kocioł kondensacyjny zapewnia bowiem porównywalne koszty eksploatacji jak kocioł węglowy z bojlerem elektrycznym, podgrzewającym wodę użytkową latem.
Wymiana z dofinansowaniem
Kolejnym argumentem przemawiającym za wymianą kotła węglowego jest możliwość skorzystania z dofinansowania na ten cel. Na dotację na wymianę kotła węglowego mogą liczyć m.in. mieszkańcy Warszawy oraz gminy Kraków. Indywidualni inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 70-80% kosztów inwestycji. Planując wymianę kotła warto więc zainteresować się, czy możemy liczyć na o wsparcie finansowe naszej inwestycji.
Beata