M jak Mrówka

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad

Co sprawia, że wchodząc do wnętrza czujemy czasem klimat dawnych lat i powagę minionego czasu? Styl i wystrój naśladujący aranżacje sprzed lat to zawsze udany zabieg, gdy chcemy, by wnętrze miało duszę, wystarczy kilka detali vintage. Nie koniecznie drogo, a z pewnością stylowo, zaaranżujemy łazienkę z wykorzystaniem baterii i kranów retro.

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad

Po wakacjach mamy zwykle wiele wspaniałych obrazów i powidoków w naszej pamięci. I choć zwykle są to obrazy przyrody, to jednak często dotyczą one pięknej architektury, zarówno tej przez duże A, jak i tej niewielkiej, przyziemnej, dotyczącej wystroju wnętrz, w których przyszło nam spędzać urlop.

Od pewnego czasu przyglądam się, jak wspaniałe pomysły mają właściciele agroturystyk, niewielkich pensjonatów, domów do wynajęcia w otulinie przyrody. W miejscach, które zostały stworzone z myślą o turystach, tak by zapewnić gościom komfort, a jednocześnie miłe, często odrębne od tego co w domu i miejskiej dżungli odczucia i wrażenia.

Urocze aranżacyjne zabiegi, wcale niekoniecznie z najwyższej półki cenowej, oddające klimat sielskości, archaiczności, często nawiązujące do kultury regionu lub specyfiki miejsca (jak np. dawana winnica, tłocznia oliwy, fabryka przędzy itp.). Rustykalne klimatycznie wnętrza niekiedy przygotowane z taką dbałością o detale i drobiazgi sprawiają, że przenosimy się niemalże do innej epoki, zadomawiamy rzeczywistość gdzieś na pograniczu historii i baśni.

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad
Tu kapie woda retro, czyli kran i bateria jak z minionych dekad

Pojedynczy kran retro – oszczędnie ale z klimatem

Szczególnie moją uwagę przykuły stylizacje łazienkowe. Prostota, a jednocześnie wysmakowanie w tym pomieszczeniu musi zapewniać poczucie higieny i być przyjazne oraz funkcjonalne dla użytkownika. Okazuje się, że nawet pojedynczy kranik z zimną wodą – wystarczy. W lato, gdzie sielskość i romantyczny klimat wsi wchodzi nam przez okno, łazienka z zimną wodą też ma swój urok. Dekoracyjny kranik retro, nawiązujący do epoki, gdzie ciepła woda z sieci była tylko marzeniem, dobrany do stylowej, nadgryzionej zębem czasu umywalki to fantastyczny zabieg, a przy tym oszczędność ciepłej wody. Takie niezwykle urokliwe akcesoria można znaleźć na niejednym pchlim targu czy aukcji internetowej, ale bardzo wielu producentów stale oferuje armaturę retro, która chociaż produkowana jest zgodnie z najnowszymi technologiami to starannie stylizowana i postarzana, tak by sprostać gustom miłośników stylów vintage.

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad

Baterie retro – umywalkowe i wannowe

W łazience to właśnie często detale określają jej styl, zwykły biały montaż wtapia się w pomieszczenie, a wyrazistości dodają elementy armatury. Niektórzy z nas jeszcze doskonale pamiętają baterie, zarówno umywalkowe, jak i wannowe regulowane pokrętłami, pojedyncze mieszacze to wynalazek stosunkowo niedawny. Mimo że ze względu na wygodę – płynną zmianę temperatury (gorąca-ciepła) i utrzymanie czystości – wybieramy zwykle baterie z pojedynczym uchem, to producenci armatury nadal kuszą nas wspaniałymi nawiązaniami do baterii z dawnych czasów.

Wiele modeli baterii retro to istne dzieła sztuki. Nawet do nowoczesnych umywalek, w których baterie montuje się na powierzchni odkładczej – bateria sztorcowa, montowanych obok umywalki na blacie – bateria sztorcowa wysoka lub na ścianie w pobliżu umywalki – bateria ścienna, znajdziemy modele miedziane, mosiężne, szczególnie piękne te postarzane szczotkowane, kolorowane na antyczną czerń lub czerwień, a także stalowe powlekane galwanicznie na złoto, złoto niebieskie, złoto różowe.

Tu kapie woda retro, czyli kranik i bateria jak z minionych dekad

Bogactwo modeli baterii retro wyróżnia dodatkowo nietuzinkowa ornamentyka, ciekawie wyprofilowane i wymodelowane wylewki oraz pokrętła. I tu można zwrócić uwagę na różnice w sposobie regulacji. Popularne modele baterii vintage mogą mieć stylizowane na dawne kurki w formie krzyżykowego pokrętła lub pojedynczego ucha. Te drugie bardzo często wykonane są częściowo również z ozdobnej ceramiki, nierzadko pięknie malowanej.

Decydując się na baterie o historycznym sznycie, możemy z powodzeniem budować w naszej przestrzeni łazienkowej kojarzące się z egzotycznymi podróżami style kolonialny, etno i boho nawiązujące do folkloru oraz wiejski rustykalny romantyzm.

autor: Dominika
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *