M jak Mrówka

Taśmy malarskie – jakie wybrać i jak używać

Taśmy malarskie – jakie wybrać i jak używać

Taśmy malarskie są niezbędne podczas malowania mieszkania. Zabezpieczymy nimi np. ramy drzwiowe, progi czy listwy. Z ich pomocą stworzymy także na ścianie wzory. Jednak nieumiejętnie dobrane i zastosowane czasami mogą odejść razem farbą, niwecząc efekty naszej pracy.

Aby ułatwić i przyspieszyć samodzielnie malowanie ścian czy sufitów, warto wykorzystać taśmy malarskie. Pozwolą one na idealnie równe oddzielenie dwóch kolorów, a także zabezpieczenie elementów, które nie będą pokrywane farbą.

Rodzaje taśm malarskich

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm malarskich. Ich wybór zależy od obszaru zastosowania. Taśmy malarskie niebieskie papierowe odznaczają się wysoką odpornością na promieniowanie UV, możemy je więc odklejać po długim czasie (nawet do 3 tygodni). Z tego powodu sprawdzą się, gdy powierzchnię pokrywamy kilkoma warstwami farby, która długo schnie. Natomiast papierowe taśmy malarskie żółte wykorzystywane są w szybkich pracach czy łączenia folii ochronnych na podłogach i meblach. Do malowania na ścianie falujących kresek czy kół należy użyć taśmy elastycznej lub karbowanej. Na rynku dostępne są mocne taśmy malarskie zewnętrzne, które pokryte są silnym klejem. Zaletą taśm z PVC jest to, że nie nasiąkają wodą, nadają się doskonale do zabezpieczania listew przypodłogowych czy stolarki okienne. Jednak ze względu na grubość nie będą dobre w przypadku malowania pasów na ścianie.

Dobra taśma malarska

Wybierając taśmę malarską, zwróćmy uwagę na zastosowany klej – akrylowy lub kauczukowy. Klej kauczukowy jest odporny na rozpuszczalniki zawarte w farbach wodnych i olejnych, jednak szybko się starzeje i istnieje ryzyko, że pozostaną po nim ślady. Natomiast taśmy z klejem akrylowym nie pozostawią żadnych śladów, nawet gdy będziemy je usuwać je po tygodniu. Ważny jest również impregnat, dzięki któremu farba nie przenika przez taśmę. Powinien on być odporny zarówno na farby rozcieńczalne wodą, jak i rozpuszczalnikami organicznymi.

Jak używać taśmy malarskiej

Przede wszystkim przeczytajmy informacje umieszczone na opakowaniu i się do nich stosujmy. Niektóre taśmy należy przyklejać na zaschniętą farbę, inne możemy na wilgotną. Różny jest także moment ich odrywania – albo od razu po pomalowaniu, albo dopiero gdy farba zaschnie. Jeśli na opakowaniu nie ma niezbędnych informacji, to taśmę ściągamy, gdy farba zaczyna tężeć. Taśmę papierową możemy trzymać do czasu aż farba delikatnie podeschnie, a z PVC do jej całkowitego wyschnięcia. Zanim przykleimy taśmę musimy przygotować podłoże do malowania – powinno być czyste i odtłuszczone.

autor: Asia
zdjęcia: Śnieżka, Tesa

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *