M jak Mrówka

Szybka jodełka

Szybka jodełka

Parkiet ułożony w jodełkę ciągle jest w modzie. Układanie deszczułek w klasyczną lub francuską jodełkę jest jednak pracochłonne, potem jeszcze podłoga wymaga prac wykończeniowych – cyklinowania i zabezpieczenie powierzchni lakierem lub olejem. Z myślą o szybkim efekcie producenci oferują deskę trójwarstwową z gotowym wzorem jodełki.

Jeszcze do niedawna parkietowa jodełka uchodziła za nieco trącącą myszką. Od pewnego wzór czasu wzór ten jest na topie, i to nie tylko w ułożeniach podłogi. Widzimy go na panelach ściennych, płytkach ceramicznych, panelach laminowanych, wykładzinach elastycznych, a także frontach mebli. Producenci podłóg dołożyli do tej oferty jeszcze jeden produkt: drewnianą deskę trójwarstwową z wzorem parkietu w jodełkę.

Szybka jodełka Szybka jodełka

Deska warstwowa

Zazwyczaj cała deska ma grubość 14 mm. Składa się z trzech warstw drewna klejonego krzyżowo. Warstwa spodnia to dwie warstwy ułożone krzyżowo wykonane z drewna iglastego. Warstwę wierzchnią o grubości od 2,5 do 4,5 mm tworzy wyselekcjonowane drewno europejskie lub egzotyczne. Podłoga jest fabrycznie zaolejowana lub polakierowana. Drewno może być też szczotkowane, a następnie zabezpieczone lakierem lub olejem. Ułożenie warstw ogranicza naturalną pracę drewna, gwarantując dużą stabilność podłogi, nawet przy zmieniających się warunkach temperatury i wilgotności. To właściwość podłogi, dzięki której można ją też stosować na ogrzewanie podłogowe. Deska warstwowo klejona jest gotowa do ułożenia.

Szybka jodełkaPonadczasowy wzór jodełki

Jodełka klasyczna to jeden z tradycyjnych i najbardziej rozpoznawalnych wzorów podłogi drewnianej. Tworzą go ułożone pod skosem deszczułki jednakowej wielkości. Może być pojedyncza lub podwójna.

Szybka jodełkaJodełka francuska to specjalny wzór ułożenia deski z odpowiednio zaciętymi ukosami pod tym samym kątem co kąt ułożenia deszczułek. Klepki łączone są tu pod kątem 45o. Po ułożeniu klepek ich krótsze boki przypominają grot strzały, tworzą ciągły wzór zygzakowaty, a między nimi powstaje idealnie prosta linia. Wzór ten wyróżnia się lekkością, tworzy wrażenie przestrzennej i dynamicznej posadzki. Dodaje wnętrzom wyrafinowanej elegancji. Podobny do jodełki francuskiej wzór ma jodełka węgierska, jednak kąt cięcia deszczułek wynosi tu 60° (deski między sobą tworzą kąt 120°). Wizualnie jodełka węgierska jest bardziej stonowana i spokojniejsza od jodełki francuskiej.

Szybka jodełkaJak możliwy jest wzór jodełki w desce trójwarstwowej?

Warstwa konstrukcyjna deski w jodełkę niczym się nie różni od innych wzorów podłóg trójwarstwowych. Warstwę wierzchnią tworzą cienkie deszczułki ułożone pod skosem. W przypadku jodełki francuskiej na szerokość deski przypada jedno pełne pasmo skośnych deszczułek, w przypadku klasycznej również fragmenty sąsiadujących pasem. Powierzchnie elementów jodełki, podobnie jak inne podłogi warstwowe, są gładkie lub poddawane szczotkowaniu i strukturyzowaniu, co podkreśla naturalną linię słojów. Naturalność posadzki uzyskamy dzięki fazowaniu dwustronnemu albo czterostronnemu, które nada również klepkom lekkości. Deska warstwowa może być montowana w systemie pływającym, w oparciu o nowoczesne złącza typu pióro-wpust. Jest to szybka i łatwa metoda, dzięki której podłogę można ułożyć samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowca. Umożliwia ona również demontaż i ponowne ułożenie podłogi. Alternatywą jest montaż w sposób tradycyjny – poprzez klejenie do podłoża, który gwarantuje stabilność ułożenia nawet na dużych powierzchniach. Dzięki fabrycznemu wykończeniu najwyższej jakości lakierami lub olejami podłoga z deski warstwowej nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwujących. A oto przykładowe kolory jodełek warstwowych:

Szybka jodełka Szybka jodełka Szybka jodełka

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Pisałem do Barlinka w sprawie podłóg pływających układanych w jodełkę i nie jest to zgodne z ich technologią. Jedyna opcja to klejenie. Skąd Państwo posiadacie te informację?

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *