M jak Mrówka

Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów

Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów

Gdzie przechowywać buty? To problem każdego z nas – czasy, kiedy mieliśmy po jednej parze na każdy sezon minęły bezpowrotnie. Nie tylko my, kobiety, używamy kilku modeli w ciągu sezonu. Na szczęście mamy coraz więcej możliwości wygodnego przechowywania butów.

Oczywistym rozwiązaniem jest wybór szafki na obuwie ustawionej w wiatrołapie czy przedpokoju. Zazwyczaj służy jedynie do uporządkowania butów używanych na co dzień. Coraz częściej jednak trzymamy buty w szafie w strefie wejścia lub usytuowanej w pokojach. Na buty warto przeznaczyć co najmniej jeden moduł szafy wydzielony osobnymi drzwiami. Ich odseparowanie – szczególnie modeli już używanych – sprzyja poczuciu utrzymania porządku i higieny.

Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów

 Wygodne półki na obuwie

Do przechowywania butów najwygodniejsze są półki lub szuflady szerokości 80-100 cm, co zagwarantuje miejsce na 5-6 par butów. Półki można rozmieścić co 20-25 cm, jednak na wysokie kozaki trzeba przeznaczyć półkę o wysokości 45-50 cm. Do najwygodniejszych należą specjalne rozwiązania ze stalowych lub aluminiowych prętów. Zwykle mają pokrycie galwaniczne, gwarantujące odporność na wilgoć. Są ażurowe i łatwe do utrzymania w czystości – niektóre modele można wysuwać. Warto je zamocować pod skosem (niekiedy mają już skośną konstrukcję), pozwala to na tej samej głębokości zmieścić dodatkową parę butów. Półka z podwyższoną krawędzią sprawi, że buty nie będą się z niej zsuwać. Do maksymalnie wykorzystujących miejsce należą półki dwustopniowe, które dzięki specjalnemu wyprofilowaniu pozwalają na ustawienie butów na jednej półce w dwóch rzędach.

Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów

Półka z prawidłami na buty

Zachowaniu obuwia w dobrej kondycji sprzyjają stojaki z zamontowanymi wyprofilowanymi prawidłami, dzięki czemu buty zachowują swój pierwotny kształt i nie ma potrzeby wypychania ich papierem. Prawidła są najczęściej wykonane z tworzywa polipropylenowego, które wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką, by utrzymać je w czystości. Najczęściej na jednej półce mieści się 6 par butów, chociaż dostępne są półki mieszczące ich więcej. Półka o szerokości 100 cm i głębokości 58 cm pomieści 16 par butów.

Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów Szafa na buty – sposoby na przechowywanie butów

Inne sposoby przechowywania butów w szafie

Buty można też przechowywać w dobrze opisanych pudełkach lub stosować pudła przezroczyste. Funkcjonalnym sposobem na utrzymanie w porządku butów jest także wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonych tekstylnych organizerów. Kosztują tylko kilka złotych, a można w nich przechowywać nawet kilkanaście par butów, np. 12.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *