M jak Mrówka

Święta w naszych wnętrzach

Święta w naszych wnętrzach

Święta to czas, w którym mój dom przechodzi miłą przemianę. Już teraz zaczynam rozmyślać nad tym, jakie elementy pomogą mi stworzyć odświętną atmosferę. Bo kto nie lubi klimatu Gwiazdki?

Ja uwielbiam siedzieć w czystym domu, z gorącą herbatą w dłoni, gdy z głośników leci „I am a little christmas cracker” Diany Decker, a wszędzie wokół są małe świąteczne akcenty.Przy tworzeniu świątecznego nastroju zawsze pamiętam o kilku zasadach. Zobaczcie jakich.

Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

Kolor na święta

Podczas Bożego Narodzenia zewsząd otaczają nas, nie bez powodu, cztery kolory: czerwień – symbol miłości, serca i życia, zieleń – nadziei, złoto – światła i blasku oraz biel – czystości.

Pięknie wyglądają minimalistyczne aranżacje, w których przeważa jeden wiodący kolor, np. biały. Ja jednak kieruję się zasadą wprowadzania małych elementów w czterech wspomnianych już barwach, które zaakcentują nadejście tego wyjątkowego czasu.

Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach 

Naturalne święta

Piękną ozdobą są własnoręcznie przygotowane stroiki z mchu, patyczków i szyszek. Maluję je na biało, srebrno czy złoto i tworzę kompozycje. Szyszki razem z bombkami i światełkami zawieszam wokół okien. Pięknie je rozświetlają. Szyby często pokrywam samoprzylepnymi gwiazdkami śniegowymi, reniferami czy szyszkami. W tym roku myślę o zrobieniu własnych szablonów z kartonu i kupieniu sztucznego śniegu w sprayu, dzięki czemu moje okno zyska na niepowtarzalności.

  Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

Drewno, słoma, ceramika

Na rynku dostępnych jest wiele ozdób z naturalnych tworzyw. Wybieram je spośród tony kiczu, jaki czyha na mnie w centrach handlowych. Obserwuję też nagły przypływ warsztatów, na których można samodzielnie zrobić własne ozdoby – w Warszawie organizują je chociażby „Wióry lecą”, gdzie każdy może wyrzeźbić z drewna małe cuda. Takie własnoręcznie zrobione bałwany, śnieżynki, dzwonki i aniołki na pewno przyniosą dużo radości. Zachwycają mnie też zawsze malutkie słomkowe gwiazdki, wieńce i choinki. Może w tym roku zrobię je sama? Dla bardziej wprawionych polecam stworzenie ceramicznych figurek.

Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

Świąteczne zapachy

Dbam o to, by wewnątrz mieszkania pachniało igliwiem, jemiołą, szyszkami, ale też cynamonem, goździkami… Dlatego co roku przed świętami mamy swój rodzinny zwyczaj – idziemy do herbaciarni i wybieramy mieszanki pełne suszonych jabłek i korzennych przypraw. Potem w kuchni w ulubionym dzbanku zaparzamy je i pijemy rozgrzewający napar. Nigdy nie może zabraknąć też pomarańczy pełnych goździków. Dla mnie to jeden z najpiękniejszych zapachów.

Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

Światło na święta

Jest tak ważne w okresie świąt. To jedyny okres, w którym zapalam świeczki. W starym, niedziałającym kominku mam trzy grube czerwone świece, które w grudniowe wieczory znacznie poprawiają nam nastrój swoim blaskiem. Wszelkie lampki i lampiony pełnią tę samą uspokajającą funkcję.

Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

I oczywiście świąteczne prezenty

Jeśli mamy już jakieś pięknie zapakowane prezenty, zostawiamy je tam, gdzie wkrótce stanie choinka – czyli przy kominku. Ci, którzy wkładają drobiazgi do skarpet na Mikołajki, mogą je już powiesić – to jedna z tych ozdób, która najbardziej wzmaga świąteczny apetyt.

  Święta w naszych wnętrzach Święta w naszych wnętrzach

Magda

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *