Zlewozmywak będzie dobrze prezentował się w kuchni tylko w parze z dopasowaną do niego baterią. Odpowiednia uczyni bardziej szykownym nawet najprostszy i najbardziej pospolity zlew.
Wybierając baterię zlewozmywakową staramy się połączyć jej funkcjonalność z estetyką. Wyniesiona ponad zlewozmywak bateria jest zawsze widoczna, dlatego tak ważna jest jej uroda. Dekoracyjne walory armatury kuchennej są szczególnie ważne w kuchniach, które są częścią otwartej strefy dziennej. Jakie mamy możliwości wyboru baterii kuchennej?
Minimalizm form
W aranżacjach kuchennych na pierwszy plan wysuwają się stylizacje minimalistyczne. Meble kuchenne tworzą zazwyczaj zwartą zabudowę o gładkich frontach, ciąg roboczy przykrywa blat, w który „wtopiony” jest zlewozmywak z baterią. W takim przypadku armatura zlewozmywakowa może być elementem wpisującym się harmonijnie w stylizację. Spójną całość osiągniemy, wybierając prostą jednouchwytową baterię z wylewką, która może mieć kształt liter U, L lub F. Jej forma może być nawet bardzo ascetyczna – takie można znaleźć najczęściej wśród baterii z uchwytem umieszczonym u dołu jej korpusu – najczęściej z boku lub pod kątem prostym do wylewki. Baterie zlewozmywakowe zazwyczaj mają owalne miękkie kształty, znacznie rzadziej przyjmują kanciaste spłaszczone formy przypominające zgięty pod katem prostym płaskownik. Tego rodzaju armatura doskonale wpisze się w aranżacje, w których czystość formy jest podporządkowana wysokiej funkcjonalności sprzętu i doskonale ją eksponuje.
Stylowe baterie – materiał i kolorystyka
Niebagatelny wpływ na styl baterii ma również jej kolorystyka. Często jest ona wynikiem materiału, z którego wykonano armaturę. Najczęściej są chromowane lub wykonane ze stali, mosiądzu lub niklu, mogą być błyszczące lub matowe. Tego rodzaju baterie należą do najbardziej uniwersalnych niezależnie od swojej formy, są też stosunkowo niedrogie. Jednak często chcemy, by bateria była idealnie zgrana z barwą oraz materiałem, z którego wykonano zlew. Z myślą o tego typu stylizacjach są projektowane baterie z kompozytów granitowych, niekiedy są to produkty metalowe, np. mosiężne malowane proszkowo. Najczęściej w odcieniach bieli i czerni. Baterie mogą mieć wylewki w całości w takich barwach, jednak występują także w połączeniu z chromem. Równie chętnie projektuje się stylizacje, w których bateria wyraźnie odcina się kolorem od zlewozmywaka. Taki efekt da użycie armatury z kolorową osłoną silikonową, która jest elementem wylewki. Obok klasycznych czerni i bieli tego typu osłony występują w soczystych jaskrawych zieleniach, żółciach czy czerwieni. Bardziej stonowane są kolorowe baterie z kompozytów granitowych w odcieniach beżu, brązu czy kremowym. Najczęściej stosuje się je w parze ze zlewozmywakami kompozytowymi, producenci proponują je w tych samych kolekcjach, co pozwala stworzyć zestaw idealnie skomponowany. Warto, by we wnętrzu znalazły się inne elementy wykończenia nawiązujące do nich kolorem.
autor tekstu: Ania
zdjęcia: Invena, Deante, AdobeStock