M jak Mrówka

Hortensja bukietowa w wielu odmianach

Hortensja bukietowa w wielu odmianach

Hortensja bukietowa to jeden z najatrakcyjniejszych ozdobnych krzewów w ogrodzie. Kwitnie okazale, a przy tym jest bardzo przyjazna w uprawie (najmniej wymagająca w stosunku do innych gatunku hortensji).

Hortensje bukietowe występują w wielu bardzo efektownych odmianach różniących się od siebie wielkością krzewu oraz rodzajem tworzonego kwiatostanu – jego kolorem i kształtem. Krzewy te kwitną długo, rozpoczynają kwitnienie zwykle w połowie lipca, stopniowo ich kwiatostany osiągają pełny kształt z końcem sierpnia, przebarwiają się, aż wreszcie zasychają, co sprawia, że w miejscach osłoniętych od wiatru mogą stanowić walor dekoracyjny nawet przez całą zimę. Kwiaty hortensji bukietowych zwykle przypominają stożkowate wiechy, dlatego czasem zamiennie używa się nazwy hortensje wiechowate.

Zalety hortensji bukietowych

Ten efektowny i długo kwitnący krzew nadaje się do każdego typu ogrodu. Krzewy te zwykle dorastają od 1,5 do 2 m, ale są odmiany, które w sprzyjających warunkach mogą nawet podwoić tę wysokość.

Krzew hortensji bukietowej efektownie prezentuje się w pojedynczej ekspozycji, jak również tworzy piękne kompozycje z innymi roślinami np. kępami traw. Hortensje bukietowe mogą wypełniać obrzeża ogrodu – ciekawie wyznaczają przestrzeń sadzone wzdłuż traktów komunikacyjnych, w pobliżu tarasów, wokół małej architektury.

Szalenie dekoracyjną formę stanowią hortensje bukietowe sadzone kaskadowo, kiedy odmiany niższe wypełniają kwiatami dolne piętro, a odmiany wysokie burzą kwiatów zamykają górę.

W swoim ogrodzie postawiłam głównie właśnie na te rośliny. Przede wszystkim ze względu na ich niewielkie wymagania przy bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Krzewy te potrzebują minimum pielęgnacji, kolokwialnie mówiąc – same rosną. Podstawowymi ich zaletami są: bardzo dobra odporność na mrozy, małe wymagania glebowe (jednak ze wskazaniem na glebę lekko kwaśną) i dosyć dobra tolerancja na brak wody. Należy pamiętać jednak, że aby dekoracyjnie kwitły, hortensje bukietowe wymagają stanowiska słonecznego lub półcienistego, w zupełnym cieniu hortensje bukietowe, owszem, rosną, ale niestety mogą znacznie zredukować kwitnienie.

Aby krzewy hortensji bukietowej kwitły obficie każdej wiosny należy przyciąć zeszłoroczne pędy na wysokości ok. 2 oczek liściowych od łodygi prowadzącej. Ja sadziłam swoje hortensje jesienią, wiosną dokonałam zabiegu cięcia i krzewy wytworzyły nowe tegoroczne pędy, na których aktualnie pojawiły się piękne, dorodne kwiatostany.

Dekoracyjne odmiany

Z pośród wielu odmian hortensji bukietowych na uwagę zasługują (i takie też zaprosiłam do swojego ogrodu) następujące rodzaje – cieszą się dużą popularnością ze względu na wyjątkowo dekoracyjne kwitnienie i to zwykle te właśnie odmiany możemy znaleźć w sklepach ogrodniczych:

’Limelight’ – cechują ją olbrzymie kwiatostany, przebarwiające się stopniowo z mocno seledynowych (limonkowych) na białe, a pod koniec kwitnienia dostają delikatną nutkę różu. Jest to krzew o zwartym pokroju i sztywnych pędach dorastający nawet do 3 m. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć jej mniejsze warianty, świetnie nadające się do zbudowania kaskadowych kompozycji, takie jak odmiana 'Bobo’ i 'Little Lime’;

’Pinky Winky’ – to krzew o bardzo dekoracyjnych wiechowatych kwiatostanach. Rośnie wolniej i ma bardziej zwarty kompaktowy pokrój w porównaniu z innymi odmianami hortensji bukietowej. Zwykle dorasta do wysokości 1,5 m. Tworzy pełne dekoracyjne, wyraziste kwiatostany początkowo białe, dość szybko zmieniające barwę na różową, a nawet intensywnie czerwoną. Jest to krzew całkowicie mrozoodporny;

’Vanille Fraise’ – odmiana niezwykle dekoracyjna. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem tworząc duże, podługowate, gęste kwiatostany (do 20 cm długości) w kolorze waniliowo-truskawkowym. Wspaniale prezentuje się w ogrodzie jako roślina pojedyncza, wyeksponowana (soliterowa). Krzew ten dorasta od 1,5 do 2 m;

’Silver Dollar’ – krzew ten wytwarza również duże, gęste stożkowate (na górze lekko zaokrąglone) kwiatostany, które początkowo lekko seledynowe przebarwiają się i pozostają przez długi czas kremowobiałe. Hortensja ta kwitnie obficie i niezawodnie od lipca do jesieni. Jest to krzew bardzo dekoracyjny nadający się również do ekspozycji w dużej ogrodowej donicy, jest bowiem bardzo odporny na czynniki zewnętrzne. Wysuszone kwiaty tej odmiany są wytrzymałe i doskonale nadają się do zimowych bukietów.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: ASK, AdobeStock, pixabay.com


Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *