Dekoracyjne walory orchidei są nie do przebicia! Te piękne kwiaty są wykorzystywane nie tylko w dekoracjach salonów, jadalni czy kuchni. Storczyki to rośliny coraz częściej uprawiane także w łazience.
Coraz częściej w aranżacji łazienki wykorzystujemy kwiaty doniczkowe. Rośliny zmieniają charakter tego pomieszczenia z użytkowego na bardziej relaksacyjny. Dodają mu również ciepła i czynią wnętrze przytulnym. Jednak nie wszystkie rośliny tego rodzaju nadają się do takich upraw. W warunkach podwyższonej wilgotności i zazwyczaj deficytów światła słonecznego dobrze czuje się wiele roślin tropikalnych. Liderami są storczyki, w łazience nie przeszkadza im ani wilgoć, ani ograniczony dopływ światła naturalnego.
Storczyki w łazience – odpowiedni wybór
Naszą orchideową dekorację łazienki warto rozpocząć do falenopsisów, które często są wręcz utożsamiane ze storczykami. O ich urodzie decydują efektowne kwiaty z szeroko rozłożonymi płatkami, przypominającymi skrzydła ćmy. Dekoracyjną formę podkreśla kolorystyka – falenopsisy mają m.in. odcienie bieli, czerwieni, fioletu czy niebieskiego, mogą też być dwu- lub wielobarwne – w paski, kropki i plamki na płatkach okwiatu. Storczyki w łazience to nie tylko falenopsisy. Można tam także uprawiać wiele odmian dendrobium, które wyróżniają okazałe kwiatostany – ich stosunkowo nieduże kwiaty ułożone są na licznych pędach – na jednej roślinie może być ich nawet powyżej 100. Storczyki w łazience to także miltonia oraz miltoniopsis. Można je poznać po kwiatach przypominających bratki. Są nie tylko efektowne, ale też pięknie pachną.
Jak uprawiać storczyki w łazience
Oprócz zapewnienia orchideom rozproszonego światła i wilgoci trzeba pamiętać także, by zagwarantować im odpowiednie podłoże. Nie może być to typowa ziemia do kwiatów. Dobrym wyborem jest specjalne podłoże do storczyków. Może być to również samodzielnie wykonana mieszanka, w skład której wchodzi przefermentowana kora osnowa, węgiel drzewny i keramzyt oraz torf.
Istotne jest także właściwe podlewanie – wody nie powinno się wlewać bezpośrednio na korzenie, ponieważ może to być powodem ich gnicia. Najlepiej, by była ona przegotowana. Storczyki w łazience wymagają także zasilania. Ich nawożenie przeprowadzamy od marca do października, stosując preparaty do storczyków – najczęściej są to nawozy płynne.
Storczyki to nieliczne rośliny, którym nie przeszkadza przestawianie czy potrącanie – ich kwiaty w przeciwieństwie do innych roślin doniczkowych nie opadają pod wpływem takich działań. Jeśli storczyki stoją w łazience pozbawionej okna, raz na jakiś czas, np. na tydzień, co miesiąc, warto zregenerować rośliny, wynosząc je do innego jasnego pomieszczenia, w którym uzupełnią niedobory światła.
autor tekstu: Ania
zdjęcia: AdobeStock