M jak Mrówka

Stoliki kawowe „tace” – elegancja i wygoda

Stoliki kawowe „tace” – elegancja i wygoda

Pojawiają się w wielu efektownych aranżacjach. Są proste i subtelne, ale dodają pomieszczeniom wyraźnej elegancji. Funkcjonale i dekoracyjne stoliki kawowe w parze z tacą.

Taki delikatny mebel to wspaniałe dopełnienie wystroju wnętrza i to w wielu stylowych aranżacjach. Jego filigranowa forma, ażurowa konstrukcja, a w ślad za tym subtelna elegancja sprawiają, że budzi zainteresowanie. Dodatkowo nadana mu w wyraźny sposób rola – przenośnej tacy – sprawia, że wpisuje się funkcjonalnie zarówno w umeblowanie salonu, jadalni oraz sypialni.

Stoliki kawowe „tace” – elegancja i wygoda

Różne materiały, różne rozwiązania tacy na nóżkach

Stoliki kawowe zaprojektowane z myślą o serwowaniu napojów i drobnych przekąsek zostały pomyślane tak, by podkreślić ich praktyczny charakter. Podstawową zaletą jest ich mały ciężar, a co się z tym wiąże są mobilne – wygodne w przenoszeniu.

Podstawowym wyróżnikiem jest blat w kształcie tacy. Większość modeli ma wyraźnie podniesione krawędzie lub zawinięte brzegi blatu, tak by napoje, drobne przekąski oraz filiżanki, szklanki, kieliszki i sztućce nie mogły zsunąć się lub spaść przy przenoszeniu.

Blat, czyli taca jest zwykle oparta na stelażu, który stanowią nóżki stołu i może być każdorazowo z niego zdejmowana i nakładana. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie kiedy kuchnia stanowi w mieszkaniu zupełnie oddzielne, oddalone pomieszczenie lub kiedy chcemy podać np. kawę prosto do sypialni. Stelaż stolika, w różnych wariantach wykończenia zaprojektowany jest tak, by taca była łatwa w odkładaniu, nie wymagała precyzyjnego wpasowywania. Jednocześnie jego konstrukcja gwarantuje stabilność.

Stoliki kawowe w formie tacy to przede wszystkim ogromna wygoda. Większość modeli to wspomniane rozwiązania mobilne ze zdejmowaną tacą, często też ze składanymi nóżkami (pozwalającymi na zupełne schowanie mebla, kiedy nie potrzebujemy z niego korzystać). W ofercie producentów są jednak i takie rozwiązania, w których nogi wraz z blatem-tacą stanowią litą konstrukcję. Nie zmienia to jednak charakteru stolika, bowiem w wysokich rantach blatu niejednokrotnie znajdziemy otwory (tak jak w tacach klasycznych) pozwalające na wygodny chwyt i przenoszenie mebla w dowolne miejsce, tam gdzie akurat będziemy serwować napoje czy przekąski.

Takie mobilne stoliki-tace oferowane są w bardzo wielu ciekawych wydaniach, wykonane z różnych bardzo dekoracyjnych materiałów. Najpopularniejsze z nich to lekkie konstrukcje stalowe, lakierowane proszkowo – w różnych kolorach, z połyskiem lub w macie. Tace wykonane są tutaj często również ze stali, ale znajdziemy modele, w których blat jest z tworzywa lub drewna.

Wiele propozycji to piękne mosiężne stelaże, wyraźnie różniące się od blatów złote, połyskujące nóżki, które doskonale mogą podkreślić elegancki charakter wnętrza nadając ton w nurcie glamour.

Stoliki kawowe „tace” – elegancja i wygoda

Bardzo eleganckie stoliki kawowe oferowane są również w wariantach z drogiego drewna egzotycznego, niekiedy ze szlachetnymi zdobieniami, tace z kolei mogą być tu wykonane ze szkła hartowanego i barwionego oraz z kamienia.

W sklepach wnętrzarskich znajdziemy różne rozmiary opisanych stolików, często występują w bardzo estetycznych duetach – mniejszy z większym w tej samej lub dopełniającej się gamie kolorystycznej.

Stoliki kawowe „tace” – elegancja i wygoda

Stoliki kawowe tego typu będą bardzo atrakcyjnie wyglądać w towarzystwie sof i foteli, ale sprawdzą się również jako stolik pomocnik w jadalni lub stolik nocny przy łóżku. Dzięki przenośnemu charakterowi tacy na nóżkach stolik ten może być również łatwo przenoszony do ogrodu, na balkon, a nawet na przyjęcie sąsiedzkie.

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *